Zastosowania nasion konopi

Nasiona konopi, funkcjonujące także pod nazwą „siemię konopne”, mają doskonałe właściwości odżywcze. Mało kto wie, że te niepozornie wyglądające produkty są wprost znakomitym źródłem białka i kwasów omega. Czy rzeczywiście warto pokusić się o zakup nasion? Czy jest to legalne? W jakiej formie je spożywać? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

konopii nasiona

Nasiona konopi – czyli co?

Wielu osobom konopie kojarzą się jednoznacznie z marihuaną. To niewłaściwy trop. Przede wszystkim wyróżnia się dwa, zupełnie różne gatunki konopi. Do produkcji środków psychoaktywnych służą konopie indyjskie (łac. Cannabis indica). Natomiast te, o których mowa w tym artykule, to konopie siewne (łac. Cannabis sativa). Zawartość THC w konopiach siewnych wynosi poniżej 1%. Nasiona konopi są więc całkowicie legalne i bezpieczne w codziennym stosowaniu.

Dziś w Polsce konopie występują jako rośliny dziko rozsiane, ale istnieje też coraz więcej hodowli botanicznych, z których pozyskuje się nasiona. Takie produkty można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz u dostawców specjalizujących się w konopiach, na przykład Pan Pestka.

Charakterystyka nasion

Nasiona konopi, ze względu na bardzo korzystny skład, zaliczane są do grupy tzw. superfoods, czyli super żywności. Zawierają między innymi:

 • kwasy omega-3 i omega-6,
 • witaminy (C, D, E oraz z grupy B),
 • składniki mineralne (żelazo, cynk, fosfor, magnez),
 • błonnik.

Ponadto siemię konopne zawiera również 9 istotnych aminokwasów, a więc jest to idealne źródło niezbędnego białka.

Korzyści płynące z przyjmowania nasion konopi

Regularne spożywanie nasion konopi przynosi bardzo pożądane rezultaty zdrowotne. Do najważniejszych korzyści można zaliczyć:

 • obniżenie się ciśnienia krwi,
 • zwiększenie ogólnej odporności organizmu,
 • poprawę stanu skóry,
 • uregulowanie się gospodarki hormonalnej,
 • uregulowanie się poziomu cukru we krwi,
 • odpowiednią florę bakteryjną jelit,
 • obniżenie się cholesterolu we krwi.

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że nasiona konopi mogą łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy.

Ponadto siemię konopi sprawdzi się u osób z problemami układu krążenia. Z tego względu zaleca się spożywać nasiona konopi po zawale.

Jak je przyjmować?

Nasiona konopi są dostępne w firmie zmielonej, łuskanej oraz niełuskanej. W zależności od wybranej formy, zmienia się także charakterystyka produktów. Niełuskane nasiona mają największą zawartość błonnika, więc sprawdzą się u osób z problemami jelitowymi. Z kolei łuskane nasiona mają dużą ilość białka oraz tłuszczów.

Opisywane produkty najlepiej włączać do codziennej diety na podobnej zasadzie co orzechy lub bardzo popularne w ostatnim czasie nasiona chia. Wystarczy dodać nasiona do domowej sałatki, musli, jogurtu itd. Sprawdzą się nawet jako element składowy niektórych słodkich deserów, zwłaszcza tych o orzechowym posmaku. Można je również dodawać do koktajli owocowych. Niektórzy spożywają je jak przekąskę, gdyż nadają się do samodzielnego jedzenia.

śr. ocena 5 / głosów 2