Zasady leczenia nietrzymania moczu

Przewlekła dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu, dotyczy wszystkich ludzi, jednak najczęściej występuje u kobiet. Jest to choroba niezwykle uciążliwa nie tylko pod względem fizycznych dolegliwości, ale także z powodu wstydu, który często towarzyszy chorym i powstrzymuje ich przed wizytą u lekarza.

leczenie nietrzymania moczu

Osoby doświadczające problemów z nietrzymaniem moczu cierpią z powodu różnych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Ryzykowne mogą być dla nich tak zwyczajne czynności jak śmiech, kaszel czy kichnięcie, utrudnione jest współżycie płciowe. Tymczasem obecnie istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych metod leczenia takich dolegliwości, zaś terapie dobierane są każdorazowo z uwzględnieniem przyczyn występowania problemu – przekonuje specjalista z ZOZ Euro-Klinika.

Po pierwsze – nie ignoruj problemu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nietrzymanie moczu jest bardzo popularną przypadłością, a udając się do lekarza w celu skonsultowania swojego problemu nie musisz i nie powinnaś/nie powinieneś odczuwać wstydu. Im wcześniej rozpoczniesz kurację, tym szybciej i łatwiej uporasz się z tą dolegliwością.

Po drugie – nie bój się leczenia

W niektórych wypadkach leczenie nietrzymania moczu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, zaś taka ewentualność budzi obawy pacjentów. Tymczasem operacyjne leczenie jest niezbędne tylko w niektórych przypadkach. Lekarz wybierze najodpowiedniejszą dla ciebie metodę terapii na podstawie badań. Może więc okazać się, że wystarczająca będzie farmakoterapia w połączeniu z rehabilitacją.

Po trzecie – rehabilitacja

Rehabilitacja powinna być zawsze podstawową metodą w leczeniu nietrzymania moczu. Nawet jeśli okaże się, że niezbędne będzie leczenie chirurgiczne, jeszcze przed planowanym zabiegiem pacjent powinien zacząć wdrażać się do rehabilitacji przez ćwiczenia, co pozwoli znacznie przyspieszyć późniejsze gojenie.

Mając na uwadze, że zdecydowana większość problemów z nietrzymaniem moczu wynika z zaburzeń unerwienia, osłabienia mięśni i kondycji-nerwowo mięśniowej, tylko konsekwentna rehabilitacja pozwala na całkowite wyeliminowanie dolegliwości, nawet przy stosowaniu innych metod farmakologicznych i chirurgicznych.