Jak wybrać dobry ośrodek rehabilitacyjny?

Niewystarczająco dbamy o swoje zdrowie. Prowadzimy siedzący tryb życia, trudno nam zatroszczyć się o dietę, nie wspominając już o aktywności fizycznej. Przypominamy sobie o niej wiosną, chcąc zgubić kilka kg, a o wagę i formę trzeba dbać przez cały czas. Kiedy do tego dołożymy choroby, np. zwyrodnienie stawów, prędzej czy później będziemy potrzebować rehabilitacji. Nie tylko na schorzenia związane z narządami ruchu, ale także inne dolegliwości, np. choroby układu krążenia. Na co zwracać uwagę, kiedy chcemy znaleźć dobry ośrodek rehabilitacyjny?

rehabilitacja

Odpowiedni profil ośrodka rehabilitacyjnego

Przede wszystkim wybrany przez nas ośrodek rehabilitacyjny powinien gwarantować terapię pomocną przy naszych dolegliwościach. Jakimi chorobami zajmują się zwykle takie placówki? Poza schorzeniami kręgosłupa, narządów ruchu i chorobami reumatycznymi, są to także wspomniane choroby układu krążenia, układu oddechowego, cukrzyca, dolegliwości neurologiczne, układu pokarmowego czy narządów wydzielania wewnętrznego.

Rehabilitacja może obejmować:

  • Fizykoterapię, np. magnetronik, ultradźwięki, elektrostymulację, jonoforezę, laser i prądy,
  • Masaże suche, w tym masaż klasyczny i wibracyjny,
  • Zabiegi borowinowe, np. okłady,
  • Wodolecznictwo, m.in. masaż wirowy oraz kąpiele solankowe,
  • Inne zabiegi, w tym krioterapię, inhalację, gimnastykę.

Wykwalifikowana kadra

Znaczenie ma nie tylko kompleksowa oferta zabiegów, ale też wykwalifikowana kadra złożona z lekarzy, ortopedów traumatologów, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Każdy z pracowników powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie oraz właściwe specjalizacje, pozwalające na trafne diagnozowanie i prowadzenie leczenia. Nie powinno brakować specjalistów od rehabilitacji – w przeciwnym razie pacjenci nie otrzymają właściwej im, niezbędnej opieki.

Komfortowe warunki

Dla kuracjuszy bardzo istotne są także komfortowe warunki. Zależnie od tego, jakie uzdrowisko wybierzemy, może różnić się ono oferowanym standardem.

Przeważnie są to komfortowo wyposażone pokoje jedno- lub dwuosobowe, gwarancja całodziennego wyżywienia, obejmująca trzy posiłki oraz trzy zabiegi, przydzielone według wskazań lekarza. Goście ośrodka rehabilitacyjnego mogą także liczyć na całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską i interesujący program zajęć – mówi nasz ekspert, pracownik Uzdrowiska Połczyn.

Lokalizacja ośrodka rehabilitacyjnego

Zależnie od schorzenia, należy również patrzeć na lokalizację ośrodka rehabilitacyjnego. Znajduje się nad morzem, w górach, a może nad jeziorami? W każdym z tych miejsca można znaleźć ciekawe atrakcje na czas wolny, które tylko umilą nam spędzany czas. Kiedy np. cierpimy na dolegliwości związane ze stawami, lepiej jest wybierać płaskie tereny, abyśmy mieli gdzie spacerować. Z kolei przy schorzeniach związanych z układem oddechowym, warto zdecydować się na pobyt nad morzem. Zwracając uwagę na niniejsze kwestie, na pewno będziemy zadowoleni z pobytu w wybranym przez nas ośrodku rehabilitacyjnym.