W jaki sposób powstają hemoroidy?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to jedna z mniej przyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Choć nie stanowi ona poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia, to obniża jego komfort i znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Wyjaśniamy, w jaki sposób powstają żylaki odbytu, jakie są metody leczenia hemoroidów oraz w jaki sposób zapobiegać ich wystąpieniu.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy nie są żadną patologiczną dolegliwością. Guzki krwawnicze, bo tak właściwie się nazywają, pełnią bardzo ważną funkcję i prawidłowo funkcjonujące, nie powodują żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Guzki krwawnicze można porównać do niewielkich, pokrytych siecią wypełniających się krwią „poduszeczek”, których zadaniem jest uszczelnianie odbytu oraz kontrolowanie fizjologicznego wydalania stolca. Dzięki nim oraz właściwie funkcjonującym mięśniom zwieracza możemy uniknąć popuszczania stolca i kontrolować jego wydalanie.

Jak powstają hemoroidy?

Hemoroidy zaczynają dokuczać, gdy przestają właściwie funkcjonować, stają się zbyt duże i nie dochodzi do ich całkowitego opróżniania. Dzieje się tak na skutek stanu zapalnego, który utrudnia odpływ krwi i powoduje stopniową utratę elastyczności guzków krwawniczych.

Hemoroidy są powszechną i bardzo wstydliwą dolegliwością, którą można łagodzić na różne sposoby, jednak najlepsze efekty daje w tym przypadku skleroterapia, czyli zabieg pozwalający na zamknięcie ściany objętego procesem zapalnym naczynia – wyjaśnia ekspert z kliniki medycyny estetycznej Esteticcomfort z Malborka.

Co powoduje hemoroidy i jak im zapobiegać?

Główną przyczyną hemoroidów jest siedzący tryb życia oraz stosowanie ubogiej w błonnik diety. Czynnikami wpływającymi na rozwój żylaków odbytu jest też, m.in. ciąża, poród, nadwaga, podeszły wiek, a także niektóre choroby np. nadciśnienie tętnicze. Zapobieganie hemoroidom obejmuje przede wszystkim zmianę trybu życia i stosowanej diety, a także unikanie zaparć, właściwą higienę intymną, która redukuje ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz noszenie nieuciskającej, bawełnianej bielizny.

Jakie są objawy hemoroidów?

W początkowym stadium choroby obserwuje się przemijające problemy związane przede wszystkim z bólem podczas oddawania stolca, swędzeniem odbytu oraz podrażnieniem śluzówki. W sytuacji, gdy nie skłonią nas one do wizyty u lekarza, wskutek postępującej choroby dochodzi do problemów z całkowitym wypróżnieniem, pojawiają się niewielkie krwawienia w czasie oddawania stolca oraz może następować wypadanie guzków krwawniczych. W skrajnych przypadkach zaawansowanych żylaków odbytu dochodzi do wypadnięcia hemoroidów, które nie cofają się już samoistnie, ale trzeba je usuwać operacyjnie.

śr. ocena 5 / głosów 5