W jaki sposób wybrać klinikę, w której wykonamy badania prenatalne?

Badania prenatalne są niezbędne do oceny zdrowia płodu oraz ryzyka wystąpienia ewentualnych wad rozwojowych, np. aberracji chromosomowej czy wad układu krążenia. Nie są one obowiązkowe, jednak zalecane w określonym czasie ciąży – możemy je wykonać w każdej publicznej lub prywatnej klinice specjalizującej się w diagnostyce prenatalnej. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej placówki?

Staż na rynku

Pierwszą rzeczą, na którą większość osób zwraca uwagę decydując się na usługi danej firmy, jest jej doświadczenie na rynku. Podobnie jest w przypadku klinik z zakresu ginekologii i diagnostyki prenatalnej. Prywatne placówki, które istnieją już od dłuższego czasu z reguły posiadają największe doświadczenie i wzbudzają największe zaufanie u pacjentów – ich wysoka pozycja na rynku jest świadectwem profesjonalizmu. Centrum Medyczne Krzysztof Sodowski to pierwsza w Polsce prywatna klinika zajmująca się diagnostyką i terapią płodu, dlatego posiada największe doświadczenie w tej dziedzinie.

Kadra

Badania prenatalne są niezwykle istotne, dlatego ich przeprowadzaniem powinni zajmować się wysokiej klasy specjaliści, posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Tylko to zapewnia prawidłowe przeprowadzenie badań. Należy pamiętać, że badania inwazyjne stwarzają pewne ryzyko powikłań, dlatego tym bardziej powinny one być przeprowadzane przez wykwalifikowany personel medyczny.

Wyposażenie

Prawidłowa ocena zdrowia płodu i rozpoznanie ewentualnych zagrożeń dla jego rozwoju wymaga zastosowania precyzyjnego, wysokiej klasy sprzętu diagnostycznego. Nowoczesne wyposażenie kliniki jest jej najlepszą wizytówką. Przed wyborem placówki w której przeprowadzimy badania warto zorientować się, czy dysponuje ona własnym laboratorium, w którym przeprowadzane są próbki pobrane w wyniku badań inwazyjnych.

Zakres usług

Wśród badań prenatalnych znajdziemy badania takie jak USG, amniopunkcję, ultrasonografię dopplerowską, czy test Manninga – każde z nich wymaga zastosowania innych metod. Bogata oferta usług kliniki z dużym stopniu świadczy o profesjonalizmie personelu, a także usprawnia przeprowadzenie wszystkich badań – jeśli w czasie badania USG stwierdzono nieprawidłowości możliwe jest przeprowadzenie kolejnych testów w tym samym miejscu.