W jaki sposób poradzić sobie z ciężkimi i zmęczonymi nogami

Wielu z nas zna to uczucie, gdy po całym dniu mamy wrażenie, że nasze nogi ważą kilkaset kilogramów, a każdy krok wymaga ogromnego wysiłku. Nic dziwnego – w końcu organizm wykonuje nimi ciężką pracę, a krew musi w krążyć do góry, co jest dodatkowym utrudnieniem. Ponadto długotrwałe zmęczenie skutkuje też zmianami żylnymi. Jak temu zapobiec?

Dobre nawyki

Na całe szczęście, zanim dojdzie do tzw. żylaków i pajączków, nogi dają nam sygnały w postaci przemęczenia i uczucia ciężkości. Jest to normalna reakcja organizmu na przemęczenie. O nogi powinniśmy oczywiście dbać w każdy możliwy sposób – zarówno uprawiać aktywność fizyczną, jak i dbać o ich higienę zdrowotną. Zamiast zwykłych rajstop warto nosić rajstopy uciskowe, a w ciągu dnia wprowadzać dobre nawyki; przykładowo, jeśli mamy pracę siedzącą, to na każde 1,5 godziny powinniśmy wstać przynajmniej na kilka minut, żeby nogi miały jakikolwiek ruch. Może to być nawet pójście do sklepu lub do kuchni, by zaparzyć kawę. Dobrym nawykiem jest również drzemka w ciągu dnia, ale z nogami podniesionymi o 10-15 cm nad poziomem serca (można to również stosować podczas snu). Wszystko to ma na celu ułatwienie krążenia w nogach i tym samym ich lepszą i szybszą regenerację.

Kosmetyki pielęgnacyjne

Niezastąpione są również wszelkiego rodzaju kosmetyki – zarówno te naturalne, jak i dostępne w aptece. Dobrym sposobem są płukanki z rozmarynem lub sokiem cytrynowym – orzeźwia on skórę i obkurcza naczynka, co poprawia krążenie krwi. Jednak sposoby naturalne mają to do siebie, że działają do pewnego momentu i są zazwyczaj dość kłopotliwe w wykonaniu. Może się zdarzyć, że nasze nogi będą zbyt zmęczone, aby takie sposoby im pomogły – wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zainteresować kosmetykami do pielęgnacji nóg. Dobrym przykładem takich kosmetyków są maści i żele na zmęczenie nóg. Pomogą one nam przynajmniej tak samo dobrze, a ich aplikacja i stosowanie są o wiele łatwiejsze. Może się okazać, że są one nawet przyjemniejsze – ponieważ wiele z nich zawiera mentol, który nie tylko ładnie pachnie, ale przyjemnie chłodzi skórę i pobudza żyły do lepszego krążenia krwi. Trzeba oczywiście sprawdzić skład takich maści lub sprayów przed ich zakupem i wybierać te, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych i nie mają wielu niezrozumiałych pozycji w spisie. Przykładowym producentem takich żeli pod marką Acerin, opartych na wyciągu z hesperydyny, kasztanowca i arniki jest firma Scan-Anida.