W jaki sposób dobrać okulary do pracy przy komputerze

W krajach rozwiniętych praca przy komputerze jest jednym z najczęściej wykonywanych zawodów. W dobie postępu technologicznego i wielkiego znaczenia przechowywania i edytowania danych w formatach elektronicznych, większość z nas spędza przed komputerem nawet kilka, kilkanaście godzin dziennie. Niestety może mieć to bardzo negatywny wpływ na nasze oczy. Sposobem na ograniczenie negatywnego wpływu obrazu monitorów na oczy może być dobór odpowiednich okularów.

Jakie zagrożenia dla oczu są związane z pracą przy komputerze?

Opisując zagrożenia związane z pracą przy komputerze należy przede wszystkim zaznaczyć, że nie są one związane tylko i wyłącznie z negatywnym wpływem światłą monitora. Niewiele osób wie, że biura należą do najbardziej brudnych pomieszczeń. Ogromne ilości kurzu, w którym na co dzień przebywamy, ma negatywny wpływ na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie, może być przyczyną powstawania wielu nieprzyjemnych schorzeń, ale nie pozostaje także bez wpływu na nasze oczy. Nadmiar kurzu i słaba jakość powietrza w biurach, może być przyczyną powstawania zespołu suchego oka, powodują szybkie męczenie się oczu i ich szczypanie. Inne zagrożenia są związane z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran monitora. Bez względu na to, czy w naszym biurze mamy monitory nowego czy starego typu, musimy się liczyć z negatywnym wpływem promieniowania elektromagnetycznego oraz na negatywne działanie związane z wydobywającymi się z ekranu odblaskami.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Salonu Optycznego Kosiński w Tarnobrzegu: Oczywiście całkowite wyeliminowanie wszystkich tych zagrożeń jest niemożliwe, jednak dzięki dobraniu właściwych okularów, z powłokami, możemy w poważnym stopniu ograniczyć wpływ tych zagrożeń na nasze oczy.

Podstawą dobór właściwych powłok

Główną powłoka każdych okularów, nie tylko tych przeznaczonych do pracy przed komputerem, jest powłoka antyrefleksyjna. Jej działanie polega na niwelowaniu negatywnych skutków pojawiających się na ekranie odblasków światła. Innym popularnym rozwiązaniem jest pokrycie szkieł okularów powłoką elektrostatyczną, która zmniejsza przyciąganie kurzu, i powoduje że okulary są łatwiejsze w czyszczeniu. Jednak podstawą wyboru okularów do pracy przy komputerze jest dobranie właściwych soczewek okularowych (tzw. biurowych lub relaksujących) z powłokami antyrefleksyjnymi do pracy z komputerem odcinającymi światło niebieskie i fioletowe, np. Prevencia, BlueControl lub Balance2.

Okulary dostosowane do pracy przy komputerze z pewnością zwiększą komfort naszej pracy. Pamiętajmy także, że wykonując prace przy komputerze, nasz pracodawca ma obowiązek wysyłania nas na okresowe badania do okulisty. Jeżeli lekarz stwierdzi, że potrzebujemy zmiany okularów, będziemy uprawnieni do skorzystania z częściowej refundacji związanych z tym wydatków.