Skuteczne sposoby leczenia nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, o którym wiele osób wstydzi się rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Wyróżniamy trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące i mieszane. Wysiłkowe nietrzymanie moczu wynika z niewydolności aparatu zamykającego cewkę moczową albo z nadmiernej ruchomości pęcherza. Nietrzymanie naglące wynika ze wzmożonej aktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego albo zmniejszonej podatności pęcherza na rozciąganie. Mieszane nietrzymanie moczu jest oczywiście połączeniem powyższych rodzajów. Problem dotyczy przede wszystkim wielu kobiet po naturalnym porodzie lub w okresie menopauzalnym. To brak możliwości utrzymania moczu podczas zwykłych czynności. Jak możemy walczyć z tym problemem?

kobiece problemy - nietrzymanie moczu

Metody leczenia nietrzymania moczu

Istnieje kilka metod leczenia nietrzymania moczu – fizjoterapia, leczenie farmakologiczne, operacyjne lub zabieg laserowy. Do fizjoterapii zaliczamy między innymi ćwiczenie mięśni Kegla, terapię behawioralną, czy magnetoterapię i elektrostymulację. Najpopularniejsze zalecenie specjalistów to ćwiczenie mięśni Kegla, które polega na zaciskaniu mięśni w taki sposób, jakbyśmy chcieli zatrzymać strumień moczu. Ćwiczenia mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Terapia behawioralna to trening pęcherza moczowego, która polega na oddawaniu moczu w określonych godzinach, według schematu i stopniowym zwiększaniu czasu pomiędzy wyjściami do toalety. Elektrostymulacja natomiast wywołuje skurcz tzw. zwieracza zewnętrznego cewki moczowej. Cewka zaciska się, a ciśnienie wewnątrz wrasta. Podczas elektrostymulacji dochodzi także do skurczu dźwigaczy odbytu, co przyczynia się do uniesienia szyi pęcherza i wydłużenia początkowej części cewki moczowej. Elektrostymulacja ma charakter ciągły (jest stosowana przez kilka miesięcy po parę godzin dziennie) lub krótkotrwały (jest stosowana codziennie dwa razy na dobę, w seriach po kilkanaście minut, również przez kilka miesięcy). Magnetoterapia stymuluje mięśnie miednicy, co powoduje zwiększenie ich siły i wytrzymałości. Magnetoterapię wykonuje się dwa razy w tygodniu, przez około pół godziny, przez minimum 2 tygodnie. Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest natomiast zabiegiem jednorazowym, dlatego jemu przyjrzymy się bliżej.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Zabieg nietrzymania moczu, który omówimy, polega na zwiększeniu elastyczności ścianek pochwy i ich obkurczeniu za pomocą lasera. Działanie lasera dodatkowo pobudza wytwarzanie kolagenu, który naturalnie występuje w ściankach pochwy, jednak na skutek różnych czynników może zanikać, co powoduje rozluźnienie wnętrza oraz ujścia pochwy – dowiadujemy się w gabinecie ginekologii estetycznej Kliniki Ziemlewski. Wiązka lasera stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, a to prowadzi do obkurczenia tkanek i zmniejszenia stopnia nachylenia cewki moczowej. Zabieg jest mało inwazyjny, bezkrwawy, bezbolesny, całkowicie bezpieczny. Nie wymaga żadnego znieczulenia, czy hospitalizacji. Na podsumowanie dodajmy, że by pozbyć się krępującego problemu, wystarczy zaledwie jeden zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć. Co więcej, powstrzymanie niekontrolowanego popuszczania moczu to nie jedyny efekt zabiegu. Dodatkowo poprawiamy elastyczność pochwy, wzmacniamy dno miednicy, poprawiamy życie seksualne, a także odzyskujemy komfort fizyczny i psychiczny.