Rola i znaczenie odzieży medycznej

Odzież medyczna jest niezbędna w każdej placówce medycznej. Korzysta z niej personel medyczny w tym m.in. lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, a także fizjoterapeuci oraz weterynarze. Zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się niechcianych wirusów, bakterii oraz drobnoustrojów. Dodatkowo identyfikuje daną osobę jako członka personelu medycznego i zapewnia komfort pracy.

Rola ochronna

Chociaż nauki medyczne rozwinęły się jeszcze w czasach starożytnych, to dopiero podczas trwania renesansu zaczęły pojawiać się pierwsze ubrania ochronne, a sama odzież medyczna rozpoczęła swój byt w wieku XIX. W czasach współczesnych, gdy wzrosła świadomość na temat możliwości zarażenia się różnymi bakteriami, wirusami i drobnoustrojami w wyniku kontaktu z tkanką pacjenta, wprost nie można sobie wyobrazić przeprowadzenia skomplikowanej operacji albo zabiegu bez odpowiedniej ochrony, którą zapewnia odzież medyczna. W ten sposób niwelowane jest bowiem ryzyko zakażenia. Odzież medyczna chroni również lub zastępuje prywatną odzież personelu medycznego przed zabrudzeniami lub zniszczeniem. Jak wyjaśnia pracownik firmy Gemini Sp. z o.o.:

Odzież medyczna w zasadzie spełnia dwie podstawowe funkcje, tj. zabezpiecza przed wnoszeniem do placówki medycznej, do szpitala, przychodni etc. niebezpiecznych substancji, a z drugiej – przed przenoszeniem szkodliwych drobnoustrojów z miejsca pracy personelu medycznego poza placówkę. Powinna być wykonywana z najwyższej jakości tkanin, najlepiej z bawełny, która jest przewiewna, wchłania wodę i jest odporna na wysoką temperaturę. Ta wielokrotnego użytku musi być prana w 60 stopniach C, ponieważ jest to gwarantem usunięcia z niej niemal wszystkich bakterii, wirusów oraz grzybów.

Identyfikacja osoby będącej członkiem personelu medycznego

Czasy, gdy odzież medyczna kojarzyła się wyłącznie z kolorem białym i przewieszonym przez szyję stetoskopem już dawno minęły. Przepisy prawne nie regulują obowiązku noszenia przez osoby należące do personelu medycznego odzieży medycznej w białym kolorze. Dlatego też producenci oferują różnego rodzaju kolorystyczne rozwiązania. Placówki medyczne mogą jednak wprowadzać swoje własne uregulowania w zakresie kolorystyki odzieży medycznej w zależności od specjalizacji i pełnionej funkcji. Dlatego często z odzieży medycznej w kolorze zielonym korzystają chirurdzy na salach operacyjnych, z koloru czerwonego ratownicy medyczni, a z koloru różowego lub jasnofioletowego personel oddziałów dla najmłodszych pacjentów. Dzięki odzieży medycznej pacjent jest zatem w stanie łatwo odnaleźć i zidentyfikować osobę z personelu medycznego w tłumie w szpitalu lub w przychodni.

Odzież medyczna może być jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Przy jej wyborze zwróć uwagę, w jaki sposób i z jakich materiałów została wykonana tak, aby jak najlepiej spełniała swoją rolę ochronną.

śr. ocena 0 / głosów 0