Rodzaje zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii estetycznej

Wraz z rosnącą świadomością stomatologiczną Polaków rośnie popularność wielu związanych z nią dziedzin, takich jak protetyka czy stomatologia estetyczna. Ta ostatnia zajmuje się przede wszystkim tym, jak nasze zęby się prezentują, ale ma kluczowe znaczenie dla zachowania odpowiedniego stopnia higieny – ten zaś bezpośrednio wpływa na podatność na schorzenia oraz zwyrodnienia zębów. Jakie zabiegi wchodzą w obręb stomatologii estetycznej?

wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Któż nie marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu godnym największych gwiazd kina i telewizji? Wybielania zębów dokonamy tylko w profesjonalnych placówkach stomatologicznych – takich jak gabinet ES Dentica. Sam proces nie wydaje się skomplikowany, przynajmniej w teorii. Wykonywany jest zresztą bardzo często, zawdzięczając swoją popularność bardzo dobrym efektom wizualnym, jakie jesteśmy w stanie dzięki niemu osiągnąć. Pewnych zabiegów wybielających możemy się oczywiście podjąć w zaciszu domowym, ale spójrzmy prawdzie w oczy – ich rezultaty odbiegają od tych, które może uzyskać profesjonalny dentysta. Bardzo często wybielania dokonuje się za pomocą specjalnych lamp proliferacyjnych. Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog pokrywa dziąsła specjalną żywicą w piance, co sprawia, że nie ulegną one uszkodzeniu. Na działanie lampy mają być bowiem wystawione wyłącznie zęby. Cała procedura może trwać od dwudziestu do osiemdziesięciu minut. Czasem jeden zabieg nie jest wystarczający i trzeba będzie go powtórzyć. Innym sposobem na wybielanie zębów jest zastosowanie wiązki lasera – ząb pokrywa się specjalną substancją wybielającą, która aktywuje się właśnie pod działaniem lasera. Kolejnym sposobem na wybielenie zębów jest zastosowanie nakładek wybielających. W celu ich wykonania stomatolog pobiera najpierw wycisk szczęki pozwalający mu na opracowanie nakładek. Te zabieramy do domu i stosujemy dwa lub trzy razy dziennie – najlepiej zakładać je w nocy. Cały proces trwa około dwóch tygodni.

Inne zabiegi stomatologii estetycznej

Inne zabiegi stosowane w stomatologii estetycznej polegają np. na piaskowaniu i zakładaniu licówek. Piaskowanie pozwala na usunięcie większości powierzchniowych przebarwień zębów oraz zalegającego na ich powierzchni kamienia. Najlepiej wykonywać je raz‐dwa razy do roku ze względów zdrowotnych, niezależnie od tego, jak bardzo zależy nam na estetyce uśmiechu. Licówki przyjmują natomiast formę cienkich, porcelanowych płatków przyklejanych do właściwej korony zęba. Pozwalają na korekcję kształtu, trwałych przebarwień czy złamań zęba.