Rodzaje protez zębowych

W celu uzupełnienia ubytków w uzębieniu stosuje się protezy zębowe. Wpływają one nie tylko na poprawę estetyki uśmiechu i pozwalają uniknąć związanych z brakiem uzębienia kompleksów, ale także są niezwykle ważne dla zdrowia jamy ustnej i prawidłowego funkcjonowania pozostałych, zdrowych zębów. Wybór protezy zębowej nie jest prosty, dlatego warto zapoznać się z rodzajami uzupełnień protetycznych oraz ich charakterystyką.

protezy zębowe

Czym różnią się protezy zębowe?

Wyróżniamy kilka rodzajów protez zębowych. Różnią się one pomiędzy sobą budową oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Wybór odpowiedniej dla danego pacjenta musi uwzględniać przede wszystkim złożoność problemów stomatologicznych. Protezy zębowe dzielimy na:

  • protezy stałe, wśród których wyróżniamy różne typy uzupełnień protetycznych, w tym korony, mosty protetyczne, wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe
  • i protezy ruchome, w tym m.in. protezy częściowe (szkieletowe, akrylowe i elastyczne) i całkowite (akrylowe i osadzone na implantach).

Wśród protez stałych wyróżnia się protezy mocowane na zębach pacjenta lub na implantach. Zapewniają one najwyższy komfort żucia oraz mówienia i w porównaniu do protez ruchomych są bardziej stabilne. Z kolei protezy ruchome przeznaczone są do noszenia w dzień, gdyż ze względów higienicznych na noc należy je zdjąć. Uzupełnienia protetyczne ruchome są mniej komfortowe niż stałe, jednak stanowią ich tańsze odpowiedniki – wyjaśnia ekspert z Centrum Stomatologicznego MARGO z Wrocławia.

Warto także pamiętać, że chociaż istnieją różnego rodzaju protezy, to bez względu na wybrany rodzaj, najważniejszą kwestią jest to, by była ona odpowiednio dopasowana, gdyż tylko wtedy korzystnie wpłynie na estetykę wyglądu twarzy i uzębienia, samopoczucie oraz komfort odczuwany podczas spożywania pokarmów i prawidłowej wymowy.

Kiedy stosuje się protezy zębowe?

Protezy zębowe stosuje się w momencie, gdy konieczne jest usunięcie jednego lub kilku zębów ze względu na postępujący proces chorobowy i brak możliwości odtworzenia korony zębowej. Są one niezbędne w celu uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej, które związane są z nieuzupełnionymi ubytkami zębowymi. Powodują one nie tylko problemy natury emocjonalnej, ale także kłopoty z przeżuwaniem pokarmów oraz utrudniają prawidłowe wysławianie się. Brak protezy zębowej powoduje też przesuwanie się pozostałych w szczęce zębów i wpływa na rozwój wielu schorzeń. Protezy zębowe stosuje się także w przypadku całkowitego bezzębia.

śr. ocena 5 / głosów 1