Rodzaje aparatów ortodontycznych

Kiedyś noszone bardzo niechętnie, dziś dumnie prezentowane w szerokim uśmiechu – aparaty ortodontyczne stały się w ostatnich latach bardzo popularnie. To dobrze, bo dbanie o piękny uśmiech to żaden wstyd. Nowoczesna ortodoncja ma nam do zaoferowania kilka ciekawych rozwiązań, które pozwolą nam spełnić marzenia o olśniewającym uśmiechu. Jakie są dostępne dziś rodzaje aparatów ortodontycznych? Który z nich wybrać? Odpowiedzi znajdziecie w tym poradniku.

aparat-ortodontyczny

Tradycyjne aparaty ortodontyczne

Najczęściej używane aparaty ortodontyczne, to tradycyjne rozwiązanie, składające się z zamków, przyklejanych do poszczególnych zębów. Sprawa wydaje się prosta, jednak komplikuje ją fakt, że do wyboru mamy kilka odmian takich aparatów – często w użyciu są metalowe i ceramiczne. Korygująco na nasze zęby działa łuk, do którego przymocowane są zamki przyklejone do zębów. Z czasem łuk jest wymieniany, tak, by działał na nasze zęby coraz mocniej. Cały łuk jest przytrzymywany ligaturami ortodontycznymi, które występują  w wielu kolorach – dzięki temu nasz aparat ortodontyczny może być kolorowy. Warto podkreślić, że większość ortodontów preferuje aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi. To co prawda jedno z najstarszych rozwiązań, jednak jego skuteczność jest niezwykle wysoka. Dobrego ortodontę znajdziemy w Citydent Centrum Stomatologii. Popularne są także zamki szafirowe – są przejrzyste, wytrzymałe i nie powodują przebarwień. Wciąż jednak są bardziej widoczne od zamków ceramicznych.

Aparaty ortodontyczne samoligaturujące

Takie aparaty nie wymagają stosowania ligatur. Zamki tego typu pozwalają skrócić czas leczenia, bo nie ma konieczności regularnej wymiany ligatur. Pozwala to też na znaczne zmniejszenie liczby wizyt u ortodonty i tym samym gwarantuje nam dużą oszczędność czasu. Są one po prostu wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Aparaty językowe

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są aparaty lingwalne – czyli językowe. Są one mocowane na tylnych powierzchniach naszych zębów, przez co prawie ich nie widać. Jeśli więc wstydzimy się noszenia aparatu, t takie rozwiązanie będzie dla nas idealne. Wadą tych zamków jest jednak to, że niektórym pacjentom utrudniają one mówienie bardziej niż w przypadku zamków tradycyjnych – na problemy skarży się jednak zaledwie pewien odsetek pacjentów, dlatego najlepiej jest po prostu przetestować to na sobie. Jeśli zależy nam na tym, by nasz aparat ortodontyczny pozostał niewidoczny, możemy tez pomyśleć o aparatach o przezroczystych nakładkach. Do korekcji naszego uśmiechy wykorzystuje się tu specjalne, plastikowe nakładki, które trzeba co kilka tygodni wymieniać – to rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko u osób z niewielką wadą.

śr. ocena 5 / głosów 5