Jak radzić sobie z bólem w okolicach kręgosłupa

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy istnieje jakaś skuteczna metoda radzenia sobie z nękającymi nas bólami w okolicach kręgosłupa? Tego typu dolegliwości są niezwykle przykre i w poważny sposób utrudniają nam nasze życie. Człowiek którego cały czas coś boli nie może skupić się na wykonywaniu codziennych czynności, tylko cały czas z tyłu głowy ma na uwadze to, żeby nie wykonać żadnego ruchu, który zwiększy jego ból. Na szczęście bóle kręgosłupa są możliwe do wyleczenia. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Dlaczego odczuwamy bóle w okolicach kręgosłupa?

Zanim jednak będzie możliwe całkowite pozbycie się naszych dolegliwości bólowych, niezbędne jest poznanie przyczyn nękających nas dolegliwości. Na ten temat wiemy bardzo dużo, dzięki wieloletniej pracy klinicznej nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego, który zajmował się właśnie leczenie bólów w okolicach kręgosłupa.

Jego praca z pacjentami pokazała mu, że aż 97 proc. wszystkich badanych przypadków to bóle o podłożu mechanicznym, które są spowodowane przeciążeniami, na jakie narażamy kręgosłup podczas wykonywania różnego typu czynności oraz nie zwracaniem uwagi na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas chodzenia, leżenia, ale przede wszystkim podczas siedzenia. McKenzie w pewnym momencie swojej kariery określił dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa, jako Epidemię Zachodu. Było to związane z faktem, że zdecydowana większość bólów pacjentów była spowodowana właśnie siedzącym trybem życia, a dokładniej krzywym siedzeniem i złym dostosowywaniem oparcia fotela. Ludzie, którzy wykonują pracę biurową, większość swojego dnia przebywają właśnie w pozycji siedzącej. Jeżeli przez ten czas są zgarbieni, z czasem doprowadza to do utraty przez kręgosłup naturalnej elastyczności na rzecz postawy przygiętej. Kolejnym etapem jest powstawanie w obrębie kręgosłupa mikrouszkodzeń, które są bezpośrednią przyczyną odczuwania bólu. Żeby skutecznie sobie z nim poradzić, niezbędne jest precyzyjne określenie, w którym odcinku kręgosłupa doszło do tego typu uszkodzeń.

Skuteczna metoda leczenia bólu kręgosłupa

Znając już dokładne przyczyny powstawania bólu karku i krzyża, Robin McKenzie opracował autorską metodę ich leczenia. Najważniejszym elementem całego procesu jest dokładne badanie diagnostyczne, które pozwala na precyzyjne określenie fragmentu kręgosłupa, w którym doszło do powstania uszkodzenia. W tym celu terapeuta posiadający certyfikat Instytutu McKenziego przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz wykonuje badanie przedmiotowe polegające na wykonywaniu przez pacjenta określonych ruchów.

Proces leczenia w metodzie McKenziego polega na edukacji pacjenta w celu zwrócenia mu uwagi na to, jakie błędy popełnia oraz w jaki sposób dbać o to, żeby utrzymywać prawidłową postawę ciała w trakcie siedzenia oraz wykonywania codziennych czynności. Drugim etapem leczenia jest samodzielne wykonywanie przez pacjenta indywidualnie dobranego ćwiczenia, które pozwala na odwrócenie zaistniałych w obrębie kręgosłupa zmian.