Prześwietlenie szczęki. Rodzaje badań i cele badań RTG

Trudno dziś sobie wyobrazić dobrą diagnostykę bez badań rentgenowskich. Już od ponad wieku zdjęcia RTG pomagają w skutecznym wykrywaniu różnego rodzaju chorób. Jakie są rodzaje i cele badań RTG oraz jak wygląda wykorzystanie badań rentgenowskich w stomatologii? Szczegóły w naszym artykule.

Rodzaje badań RTG

Badanie RTG to łatwy i nieinwazyjny sposób na wykrycie nieprawidłowości w działaniu poszczególnych narządów w naszym organizmie. Ten sposób diagnostyki wykorzystywany jest w przypadku licznych schorzeń i urazów. Wśród najczęstszych wykonywanych badań RTG są badania układu kostnego – diagnostyka dotyczy tu zmian pourazowych takich jak złamania i zwichnięcia, ale też chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych oraz tych związanych z osteoporozą. Równie często ten rodzaj diagnostyki wybierany jest do badania klatki piersiowej. Zdjęcia RTG pozwalają rozwiać wątpliwości w przypadku podejrzenia takich chorób jak zapalenie płuc, gruźlica, rozedma płuc oraz nowotwory. Diagnostyka RTG dotyczy też serca. Kolejną grupą badań rentgenowskich są zdjęcia przewodu pokarmowego. Obrazowany jest kształt przełyku i jego ewentualne zwężenia, czynności ruchowe i kształt żołądka oraz jego położenie. Dzięki RTG można wykryć m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, guzy, a także stwardnienia ścian żołądka.

RTG w stomatologii

Zdjęcia RTG są dziś niezastąpionym elementem diagnostyki w stomatologii. Prześwietlenia kości i zębów pozwalają na wykrycie zmian i szybkie podjęcie leczenia chorych zębów. Rozwój technologii zdjęć rentgenowskich pozwala na wykonywanie różnych rodzajów badań – m.in. są to zdjęcia pojedynczych zębów, a także zdjęcia ortopantomograficzne (OPG), zgryzowo-skrzydłowe, cefalometyczne i tomograficzne. Najprostszym zdjęciem jest zdjęcie zębowe obejmujące obraz zaledwie kilku sąsiednich zębów razem z korzeniami i kością. Z tego rodzaju diagnostyki korzysta się np. przy leczeniu kanałowym. Równie często stomatolodzy zlecają wykonanie zdjęcia ortopantomograficznego, czyli OPG. Pozwala ono na przegląd wszystkich zębów razem z zatokami szczękowymi, stawami skroniowymi oraz kośćmi. Zdecydowanie rzadziej wykonywane są zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe obrazujące same korony dolnych i górnych zębów, przy pominięciu ich korzeni. Na zdjęciach tych zobaczymy tylko kilka sąsiednich zębów. Ortodonci zlecają czasem wykonanie zdjęć cefalometrycznych ukazujących całą czaszkę pacjenta z jego profilu. Z kolei tomografia stożkowa (CBCT) służy trójwymiarowego obrazowania struktur zębowych. Wykonywaniem zdjęć RTG zajmują się ośrodki badań rentgenowskich, badania są również dostępne w wybranych gabinetach stomatologicznych takich jak Rodzinna Przychodnia Stomatologiczna Ferreus w Warszawie.