Przełomowa rehabilitacja ręki po udarze – dynamiczne ortezy

Wiele osób, które przeszły udar, wylew lub uraz mózgu, zmaga się z niepełnosprawnością ruchową. Przywrócenie przynajmniej części sprawności jest możliwe dzięki długiej i systematycznej rehabilitacji, jednak nie daje ona gwarancji powrotu do stanu sprzed udaru. Szczególnie dotkliwa w codziennym życiu jest niemożność używania dłoni. Nowoczesna dynamiczna orteza pozwala przywrócić samodzielność.

Przełom w rehabilitacji dłoni po udarze – Intensywna Terapia Ręki Spastycznej

Ratunkiem dla sprawności dłoni osób, które przebyły udar, jest Intensywna Terapia Ręki Spastycznej – nowatorska autorska metoda proponowana przez Habilis. Na czym to polega? Na pytanie odpowiada specjalista na co dzień pracujący z pacjentami przy użyciu dynamicznych ortez.

W terapii łączymy ćwiczenia z zastosowaniem dynamicznych ortez SaeboFlex i SaeboReach ze znanymi ze skuteczności metodami fizjoterapeutycznymi. Celem jest możliwie najsilniejsza stymulacja mózgu do przeprowadzenia zmian naprawczych. Intensywność ćwiczeń osiągana dzięki dynamicznym ortezom sprawia, że ta metoda daje szybkie efekty.

Rzeczywiście. Intensywna Terapia Ręki Spastycznej trwa od 2 do kilku tygodni. W tym czasie pacjent odbywa 3 godziny terapii dziennie. Po zakończeniu cyklu może zdecydować się na kontynuację. Na czas rehabilitacji otrzymuje ortezę dynamiczną.

Czym jest orteza dynamiczna i jak działa?

Dynamiczna orteza, np. SaeboFlex, odtwarza naturalne ustawienie dłoni i wspiera wyprost palców. Jej najważniejszą funkcją jest przywrócenie możliwości używania ręki z funkcją chwytania i puszczania. Nosząc ją, pacjent może wykonywać pełne ruchy dłoni, chwytać przedmioty i lepiej wykonywać ćwiczenia podczas rehabilitacji. Możliwość wykonywania funkcjonalnych i realnych zadań stymuluje mózg do odnowy, co przyczynia się do pogłębienia i przyspieszenia efektów terapeutycznych.

Co szczególnie ważne, orteza dynamiczna SaeboFlex to pierwszy na świecie sprzęt rehabilitacyjny, który umożliwia ćwiczenia chwytania i puszczania przedmiotów osobom, które jeszcze nie kontrolują ruchów dłoni. Zastosowanie ortezy pozwala wdrożyć szybką, intensywną i funkcjoanlną fizjoterapię już na wczesnym etapie leczenia. Dzięki temu już od pierwszych dni uruchamiają się procesy plastyczności, na drodze których mózg odbudowuje uszkodzone struktury, co warunkuje powrót funkcji. Dynamiczna orteza SaeboFlex to póki co jedyny taki przyrząd, którego skuteczność w odzyskiwaniu sprawności ręki jest potwierdzona badaniami i doświadczeniami pacjentów, którzy ćwiczyli z tą ortezą.