Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący w Polsce kobiecy nowotwór złośliwy. Jest także główną przyczyną zgonów kobiet w wyniku chorób nowotworowych. Według danych statystycznych z roku na rok widać rosnący wzrost zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Podstawowym czynnikiem, który pozwala na odpowiednio wczesne podjęcie leczenia, jest profilaktyka. Sprawdź, co do niej należy.

Profilaktyka raka piersi

Samodzielne badanie palpacyjne

Od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać swoje piersi. Najlepszy termin to od 1 do 3 dni po zakończeniu miesiączki, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących wybrany dzień raz w miesiącu. Badanie powinno składać się z oględzin piersi oraz  sprawdzania ich za pomocą dotyku. Niepokojące objawy to brodawki i pieprzyki, przebarwienia, wyciek z brodawki, zmiana kształtu i wielkości piersi, zmiana otoczki wokół brodawki, a także guzki i zgrubienia.

Lekarz z MEDYK Centrum Lekarsko Stomatologicznego Sikorscy w Kole tłumaczy: W przypadku zauważenia któregoś z objawów trzeba zbadać ten sam fragment na drugiej piersi, ponieważ może to być uwarunkowane genetycznie. W przeciwnym wypadku należy skonsultować się z lekarzem. W większości przypadków u pacjentek czynniki raka piersi nie są możliwe do ustalenia, dlatego podstawą jest odpowiednia profilaktyka.

Mammografia

Lekarz może także przeprowadzić badanie palpacyjne lub zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Najpopularniejszym z nich jest mammografia. Jest to badanie proste, szybkie i przeważnie bezbolesne. Nie wymaga także specjalnego przygotowania. Za pomocą rentgena można rozpoznać wczesne zmiany, które nie są wyczuwalne ręcznie. Zdjęcie wysokiej jakości można uzyskać poprzez uścisk piersi, który jest całkowicie bezpieczny i dodatkowo pozwala na zmniejszenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Za pomocą mammografii wykrywa się 90-95% wczesnych zmian nowotworowych, co zwiększa szanse na wyleczenie. Mammografia jest w stanie znaleźć  zmiany rzędu 2-3 mm, podczas gdy lekarz ręcznie wyczuje guzek powyżej 1 cm średnicy.

Ultrasonografia piersi

USG to metoda obrazowa używająca ultradźwięków, którą przeważnie przeprowadza się w celu wspomagania i uzupełniania badania mammograficznego. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Mogą je wykonywać także kobiety w ciąży i karmiące matki. USG piersi jest dobrą metodą na badanie torbieli piersi, ponieważ umożliwia różnicowanie zmian oraz precyzyjniejszą ocenę wielkości i granic zmian ogniskowych. Profilaktycznie USG piersi powinno być wykonywane raz w roku. Wskazane jest wtedy, gdy pojawią się stwardnienia, które wcześniej nie były wyczuwalne. Choć badanie nie wymaga specjalnego przygotowania najlepiej wykonywać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

śr. ocena 5 / głosów 1