Preparaty apteczne na pęknięte stopy

Pękające pięty to stosunkowo częsty problem. Jednak nie należy go lekceważyć, ponieważ takie uszkodzenie może się pogłębić i doprowadzić do krwawienia. W przypadku pojawienia się tego typu zmian warto zastosować preparaty apteczne. Jaką formę mogą mieć tego typu produkty i co najczęściej zawierają?

Kremy i maści

Preparaty apteczne przeznaczone do pękających pięt najczęściej mają formę kremów lub maści. Zazwyczaj mają one działanie natłuszczające i nawilżające, dzięki zawartości takich składników jak lanolina, masło Karite oraz witamina A i E. Typowym składnikiem nawilżającym w przypadku kremów do stóp jest gliceryna. Ma ona także inne właściwości, które wspomagają regenerację popękanej skóry pięt. W skład preparatów regenerujących często wchodzi również witamina B5 (d-pantenol), która wpływa korzystnie na stan skóry. W dobrych produktach tego typu znajduje się także mocznik – warto wybierać środki o większym stężeniu tego składnika. Ta substancja ma działanie złuszczające, co świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku pękających pięt. Innym złuszczającym składnikiem tego typu preparatów jest kwas salicylowy.

Środki do peelingu

Oprócz kremów i maści warto dbać o naskórek skóry stóp poprzez złuszczanie mechaniczne. W tym celu najlepiej jest zastosować peeling. Standardowe pumeksy i tarki mogą się w tym przypadku okazać zbyt skuteczne – jeśli złuszczanie tego typu jest bardzo mocne, to szybko dochodzi do kolejnego zrogowacenia naskórka. Dlatego obecnie zaleca się łagodniejsze złuszczanie mechaniczne. Peelingi dostępne w aptece zawierają zwykle dobroczynne oleje, które natłuszczają skórę, oraz sól z minerałami. Przy wyborze odpowiedniego produktu warto zwracać też uwagę, czy nie zawierają zbyt wielu substancji uczulających. Preparaty apteczne na pęknięte stopy można stosować nie tylko w celu naprawy tego stanu, ale również po to, by zapobiegać ponownemu przesuszeniu naskórka. W celach profilaktycznych można użyć również produktów o nieco mniejszym stężeniu mocznika i innych substancji złuszczających. Zarówno kremy, maści jak i peelingi znajdziemy w dobrych aptekach, takich jak np. Apteka Mirowska.