Obserwacja śluzu szyjkowego jako naturalna metoda antykoncepcji

Sposoby zapobiegania ciąży to jedno z z najczęstszych pytań, jakie pojawiają się w gabinecie ginekologicznych. Panie chcą skutecznie zabezpieczyć się przed niechcianą wpadką, ale nieufnie podchodzą do naturalnych metod. Obawiają się, że nie są tak skuteczne. Warto się do nich przekonać, ponieważ nie szkodzą zdrowiu, a mogą tak samo skutecznie działać.

Obserwacja śluzu szyjkowego

Jedną z naturalnych metod antykoncepcji jest obserwacja śluzu szyjkowego, zwana metodą Billingsów. Pozwala ocenić konsystencję śluzu, równocześnie stwierdzając czy jest to okres płodny, czy jednak niepłodny. Śluz płodny pozwala plemnikom dotrzeć do komórki jajkowej, stwarzając im właściwe warunki do życia i odpowiednie PH pochwy.

Rodzaje śluzu

Aby właściwie stosować metodę Billingsów, należy poznać rodzaje śluzu i związane z nim okresu płodności i niepłodności. Okres niepłodności występuje od razu po zakończeniu miesiączki. W pierwszym etapie kobieta zauważa brak śluzu i odczuwa suchość pochwy. Następnie, w drugim etapie, wydzielina staje się gęsta i lepka. Trwa to około kilku dni.

Okres płodny z kolei pojawia się wraz ze zmianą konsystencji śluzu – komentuje nasz ekspert z Gabinetu ginekologiczno-położniczego w Białymstoku.

Wydzielina jest jasna, gładka, śliska i przezroczysta. Ma cechy ciągliwości, dając uczucie wilgotności. Zwiastuje to nadejście owulacji. Ostatni dzień z takim śluzem świadczy o wystąpieniu szczytu płodności. Po jajeczkowaniu śluz znowu staje się gęsty i nieprzejrzysty. Może również całkiem zniknąć. Okres niepłodności po owulacji występuje od czwartego dnia od momentu szczytu płodności.

Jak i kiedy obserwować śluz szyjkowy?

Śluz należy obserwować codziennie. Pora dnia nie ma znaczenia, ważne, by brać pod uwagę wydzielinę z okolic przedsionka pochwy. Bez regularności nie będziemy mieć pewności, że nasze wnioski są prawidłowe. Dlatego róbmy to regularnie, a szybko wpadniemy w odpowiedni rytm i poznamy swój organizm.

Zalety obserwacji śluzu szyjkowego

Naturalne metody antykoncepcji, w tym obserwacja śluzu szyjkowego, są bardzo bezpieczne i nie wypływają negatywnie na nasze zdrowie. Są też odpowiednie dla kobiet stawiających Kościół na pierwszym miejscu. Jak wiadomo, religia katolicka wyklucza stosowanie hormonalnych sposobów zapobiegania ciąży, więc metoda Billingsów może je skutecznie zastąpić. Warto rozpocząć jej stosowanie, a w razie jakichkolwiek pytań udać się do ginekologa na konsultacje.