O czym może świadczyć ból przy poruszaniu żuchwą?

Ból żuchwy jest przypadłością, która może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi z nich są infekcje pochodzenia zębowego lub ropnie okołozębowe. Ból żuchwy może mieć jednak związek z problemami natury kardiologicznej, reumatycznej, czy neurologicznej. Występowanie może nasilić się także podczas spożywania posiłków. Przekonaj się, o czym może świadczyć ten rodzaj bólu i jak mu zapobiec.

ból żuchwy

Co może stanowić przyczynę bólu?

W związku z tym, że ból żuchwy nie jest często występującym typem bólu, budzi on szczególny niepokój. Jego przyczyną może być uraz, do którego doszło podczas walki na pięści, czy uprawniania sportu, który mógł spowodować pęknięcie szczęki, jej wybicie, a nawet złamanie. Towarzyszy mu wtedy opuchlizna i problem z otwarciem ust. Inną przyczyną bólu w okolicy dolnej szczęki jest szczękościsk, który może zostać wywołany przez stres lub być oznaką poważnych chorób. Ból żuchwy może być związany także z zespołem bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego określanego mianem zespołu Costena. Jest to schorzenie charakteryzujące się przeskakiwaniem żuchwy, ograniczonym zakresem jej ruchu oraz bólem i odgłosem trzasku podczas otwierania ust. Ból może mieć także podłoże czysto stomatologiczne, kiedy występuje stan zapalny dziąseł lub zębów, wada zgryzu, nieświadome zgrzytanie zębami, źle dopasowany aparat ortodontyczny lub proteza zębowa. Najpoważniejszym powodem występowania bólu w okolicach dolnej szczęki jest szkliwiak, czyli nowotwór żuchwy, rozwijający się bez wcześniejszych objawów. Jego usunięcie wiąże się z leczeniem operacyjnym.

Jak leczyć ból żuchwy?

Sposób leczenia bólu żuchwy zależny jest od jego przyczyny. Z tego względu kluczowe jest odkrycie powodu powstania dolegliwości w tym obszarze. W niektórych sytuacjach wystarczy zastosować techniki relaksacyjne i ograniczyć stres, w innych konieczna może okazać się operacja.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę BoaDent: „Rozluźnienie mięśni, zastosowanie ciepła i delikatny masaż okolic szczęki może przynieść ulgę w cierpieniu. Jeśli odczuwamy ból w dolnej szczęce, warto także zrezygnować z żucia gumy, podpierania się na łokciach, czy ziewania z szeroko otwartą buzią”.

Jeśli ból ma podłoże dentystyczne, rozwiązaniem jest najczęściej usunięcie zęba, czy leczenie kanałowe. Gdy jest on spowodowany infekcją górnych dróg oddechowych, może przeminąć samoistnie lub dzięki zastosowaniu antybiotyków. Z kolei dysfunkcje w stawie skroniowo-żuchwowym mogą wymagać modyfikacji stylu życia, farmakoterapii, a nawet terapii inwazyjnej. Jeśli ból żuchwy nie opuszcza nas przez dłuższy czas, należy to skonsultować z lekarzem, który pomoże nam w znalezieniu jego przyczyny.

Jakie badania warto wykonać?

Jeśli nie jesteśmy pewni przyczyny bólu występującego w okolicach dolnej szczęki, warto zdecydować się na wykonanie badań. W celu znalezienia powodu bólu żuchwy wykonuje się zarówno  badania obrazowe, laboratoryjne, jak i  badania stomatologiczne, czy fizykalne. Do badań obrazowych należą między innymi RTG szczęki i zatok. Mają one na celu znalezienie obrazu przebytego urazu, ropnia, czy zwyrodnienia. Innym typem badań obrazowych jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, które mogą dokładniej pokazać zmiany w obrębie struktur skroniowo-żuchwowych. Z kolei badania laboratoryjne mogą pomóc w znalezieniu oznak stanu zapalnego. Wykorzystuje się do tego morfologię krwi, badanie białka za pomocą CRP, czy Odczyn Biernackiego, badający opadanie krwinek czerwonych.

śr. ocena 0 / głosów 0