Metody sterylizacji atmosfery w pomieszczeniach – ozonowanie

Czy wiesz, że większość osób spędza około 80-90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych? Następstwem tego mogą być choroby, a także obniżenie wydajności pracy. Z pomocą na takie problemy przychodzi zabieg ozonowania. Jest to doskonała, a jednocześnie ekologiczna i bezpieczna metoda, która pomoże w odkażeniu danej powierzchni i zlikwidowaniu nieprzyjemnych zapachów.

Ozon i zabiegi z jego wykorzystaniem

Ozon jest znany współcześnie przede wszystkim jako najbardziej skuteczny środek dezynfekcyjny. To bezbarwny gaz, którego cząsteczka jest zbudowana z trzech atomów tlenu. Szacuje się, że jego działanie bakteriobójcze jest ok. 50 razy efektywniejsze niż np. chloru! Najczęściej gaz ten jest wykorzystywany do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, a także jako środek bakteriobójczy. Jego skuteczność przejawia się w tym, że dociera nawet do najbardziej niedostępnych miejsc. Inne metody wyjaławiania, tj. sterylizacja termiczna, promieniowaniem ultrafioletowym, czy przy użyciu roztworów środków chemicznych są bardziej czasochłonne i kosztowne.

Ozon jest produkowany za pomocą specjalnego generatora, który ma moc silnej dezynfekcji. Przedstawiciel firmy Blue Planet tak opisuje działanie tego urządzenia: Ciśnieniowe generatory ozonu zasilane są czystym tlenem lub jego mieszaninami. Gaz potrzebny do reakcji chemicznej wtłaczany jest pod ciśnieniem do np. specjalnych cylindrów ozonowych, w których dzięki wysokiemu napięciu elektrycznemu występują wyładowania koronowe. Cylindry są szczelne po to, aby nie mieszać czystego medium zasilającego ze zwykłym powietrzem atmosferycznym, które zawiera azot. Ozon dalej transportowany jest wężami teflonowymi lub sylikonowymi do chłodni lub otwartej przestrzeni, np. pokoju.

W jakich pomieszczeniach warto zastosować ozonowanie?

Ozonowanie polega na sterylizacji pomieszczeń i przedmiotów, które mogłyby zostać zainfekowane. Przeprowadzenie tego zabiegu jest nieodłączne w takich miejscach, jak:

  • gabinety lekarskie i kosmetyczne;
  • mieszkania;
  • pomieszczenia spożywcze;
  • restauracje, bary;
  • hotele;
  • wnętrza pojazdów;
  • archiwa.

Korzyści

Ozonowanie doskonale sprawdza się w tych miejscach, gdzie dotychczasowe metody dezynfekcji zawiodły. Sterylizuje pomieszczenia, a jednocześnie usuwa z nich pleśń i grzyby. Pomaga w eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu papierosowego czy zapachów odzwierzęcych. Ponadto jest skutecznym środkiem w usuwaniu wszelkiego rodzaju alergenów oraz niszczeniu insektów. Zabija bakterie i wirusy. Poprawia warunki sanitarne w pomieszczeniach, w których przygotowywana lub przetwarzana jest żywność. W wysokich stężeniach ozon może być szkodliwy dla człowieka, dlatego poleca się przeprowadzenie zabiegu z jego użyciem zgodnie z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa, najlepiej przez specjalistów.