Leczenie andropauzy

Andropauza, czyli męskie przekwitanie, związane jest ze stopniowym obniżaniem poziomu męskich hormonów płciowych, melatoniny, hormonu wzrostu i estrogenów. Andropauza związana jest ze stopniowym spadkiem wydajności jąder. Przyczynia się do wzrostu ryzyka niektórych schorzeń, pogorszenia sprawności seksualnej, spadku libido, ale także zaburzeń pamięci i koncentracji, bezsenności, przyrostu tkanki tłuszczowej. Czy andropauzę da się skutecznie leczyć?

andropauza

Terapia hormonalna

Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien regularnie wykonywać badania profilaktyczne w gabinecie urologicznym. Pomiar stężenia PSA, glikoproteiny wydzielanej przez gruczoł krokowy, służą profilaktyce raka prostaty. To właśnie urolog może także pomóc w leczeniu andropauzy. Leczenie polega na podawaniu do organizmu testosteronu lub innych androgenów. Preparaty hormonalne zalecane są zalecane wszystkim pacjentom, u których wykryto obniżony poziom testosteronu. Preparaty mogą być podawane w różnych formach. Przyjmowanie doustnych preparatów hormonalne jest dość uciążliwe, ponieważ muszą być przyjmowane kilka razy na dobę. Obecnie to jedna z najmniej skutecznych metod leczenia. Zdecydowanie lepszą metodą są zastrzyki domięśniowe. Na początku konieczne jest stosowanie częstych zastrzyków, pod kontrolą lekarza normuje się wahania hormonalne. Iniekcje podskórne to metoda polegająca na zaszyciu ampułki z hormonem pod skórę. Nacięcie jest niewielkie, a stabilny poziom testosteronu utrzymuje się nawet do 4 miesięcy. Hormony mogą być także podawane przez skórę za pomocą plastrów – dowiadujemy się w Gabinecie urologicznym Piotra Kowalskiego z województwa łódzkiego.

Przeciwwskazania i naturalne metody leczenia

W niektórych przypadkach terapia hormonalna jest wykluczona. Jeśli pacjent jest chory na raka prostaty lub męską odmianę raka piersi, nie może korzystać z terapii hormonalnej. Terapia może mieć kilka skutków ubocznych, może niekorzystnie wpływać na serce oraz układ naczyniowy. Zdarza się także erytrocytoza lub zespół bezdechu sennego, jednak powikłania występują rzadko. Do metod naturalnych leczenia andropauzy zaliczamy homeopatię i akupunkturę, jednak najlepsze efekty osiąga fitoterapia. Fitoterapia to leki na bazie ziół, które zawierają naturalne hormony roślinne. Zioła zawarte w lekach hamują rozkład testosteronu, mają także dobroczynny wpływ na przerastającą prostatę i mają działanie rozkurczające. Przy każdej metodzie leczenia należy pamiętać o zdrowej diecie i aktywności fizycznej. Produkty wysokobiałkowe pozwalają utrzymać poziom testosteronu. Aktywność fizyczna poprawia naszą sprawność i wydolność serca. Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko zachorowań i pomaga nam zachować młodość na dłużej.