Laserowe leczenie żylaków EVLT

Z żylakami boryka się wiele osób. Ze względów estetycznych szczególnie kobietom zależy na usunięciu zmian żylnych. Najpowszechniej przeprowadzanym w tym celu zabiegiem jest w tej chwili EVLT (Endovenous Laser Treatment for Varicose Veins) – laserowe leczenie żylaków. Na czym polega i w jakim stadium choroby się je przeprowadza? Oto wszystko, co warto wiedzieć o EVLT.

Zalety laserowego leczenia żylaków

Co sprawia, że ta metoda usuwania żylaków jest tak popularna? Przemawia za nią wiele argumentów. Technika EVLT jest używana już od 20 lat, a to oznacza, że dokładnie znany jest jej mechanizm, ewentualne skutki uboczne i dalekosiężne rezultaty. Nie jest obarczona ryzykiem, jakie często dotyczy nowoczesnych technologii leczniczych.

Laserowe leczenie żylaków jest bezpieczne i mało inwazyjne, a do tego dobrze rozwinięte i udoskonalone od momentu powstania. Nic zatem dziwnego, że pacjenci są żywo zainteresowani takim leczeniem, a lekarze mogą ją śmiało polecać, szczególnie że ta metoda może być stosowana zarówno w początkowej fazie schorzenia, jak i przy zaawansowanych żylakach.

Na czym polega laserowe leczenie żylaków EVLT?

Metoda EVLT to jedna z wielu technik termoablacji. Polega na uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych przy użyciu światła, a za jego pośrednictwem – temperatury.

Światło lasera jest kierowane na ścianę żylaka. Tam jest ono pochłanianie przez cząsteczki tworzące naczynie żylne. Ta „dostawa” światła, a więc energii, sprawia, że wzrasta energia wewnętrzna molekuł, co przejawia się wzrostem temperatury w rejonie poddawanym naświetlaniu.

Wysoka temperatura uszkadza żyłę, a ta się obkurcza. Krew zaczyna krzepnąć w zwężonym świetle żyły, aż czopuje się ona całkowicie. Obumarłe i nieprzydatne naczynie krwionośne stopniowo wchłania się tak, że nie pozostaje po nim ślad. Żylak podziela los wszystkich innych obumarłych tkanek naszego ciała.

Ten prosty i bezbolesny zabieg powstrzymuje rozwój patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych i pozwala cieszyć się ładnymi zdrowymi nogami. Laserowe leczenie żylaków prowadzi np. www.chiroplastica.pl.