Laser i jego zastosowanie w medycynie

W zabiegach medycznych lasery wykorzystywane są dopiero od około 20 lat, toteż zabiegi z zakresu laseroterapii wciąż można uznawać je za swego rodzaju nowość. Rozmaite lasery wykorzystuje się do walki z różnymi problemami zdrowotnymi, choć mogą one służyć również medycynie estetycznej. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom zastosowania laserów CO2.

Laser CO2 – doskonałe narzędzie dla medycyny estetycznej

Laser CO2 jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym w medycynie estetycznej, jako narzędzie do wykonywania zabiegów czysto kosmetycznych, a więc np. usuwania niegroźnych przebarwień i zmian potrądzikowych oraz odmładzania skóry.

Jak sugeruje sama nazwa, laser CO2 emituje wiązkę dwutlenku węgla. Choć idea oddziaływania na skórę tym związkiem chemicznym wydaje się niepokojąca, uszkodzenia wywoływane przez laser przynoszą pozytywne rezultaty. Warunkiem jest oczywiście stosowanie dobrej jakości urządzenia, a także wysokie kwalifikacje obsługującego je lekarza.

Wiązka lasera, skierowana na skórę pacjenta, wytwarza na niej mikrouszkodzenia. Jest to zabieg celowy, ponieważ niewielkie uszkodzenia wywołują proces koagulacji. Oznacza to, że pod wpływem działania lasera w komórkach zwiększa się produkcja kolagenu, co sprzyja ujędrnieniu i wygładzeniu skóry.

Laser CO2 – nie tylko dla pięknej cery

Wykorzystanie lasera CO2 nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania zabiegów poprawiających estetykę cery oraz skóry szyi, dekoltu i dłoni. Laseroterapia dwutlenkiem węgla coraz częściej stosowana jest w walce z poważniejszymi zmianami skórnymi, przede wszystkim z brodawkami pochodzenia wirusowego – mówi ekspert z NZOP Euro-Klinika.

Laseroterapia daje znakomite rezultaty w leczeniu brodawek wirusowych. Pojedynczy zabieg laserem CO2 z reguły wystarcza do całkowitego pozbycia się tzw. kurzajek dłoni lub stóp. Z jego pomocą możliwe jest też szybkie i skuteczne usunięcie kłykcin kończystych, czyli brodawek wywołanych niezwykle ekspansywnym wirusem HPV.

W dermatologii laseroterapia urządzeniem CO2 bardzo często wykorzystywana jest również do usuwania niegroźnych, ale też nieestetycznych żółtaków i brodawek łojotokowych. Ponadto z jego pomocą można usuwać niektóre włókniaki oraz drobne naczyniaki.

Praca z laserem w miejscach tak wrażliwych, jak okolice odbytu (kłykciny kończyste) czy oczu (w przypadku kępek żółtych) jest możliwa, ponieważ zabieg z wykorzystaniem CO2 jest stosunkowo bezpieczny. Łagodne działanie lasera pozwala w sposób minimalnie inwazyjny i szybko pozbyć niechcianych problemów.

śr. ocena 5 / głosów 5