Kręgosłup jako filar i podpora całego organizmu

Kręgosłup pełni niezwykle znaczącą rolę w organizmie człowieka. Jest bowiem jego filarem oraz podporą, ochrania rdzeń kręgowy, a także jest miejscem, z którym połączone są mięśnie, dzięki którym możemy poruszać głową, tułowiem oraz wszystkimi kończynami. Pełnienie tak wielu istotnych funkcji sprawia, że kręgosłup jest jednak także narażony na wiele obciążeń, które w rezultacie mogą destabilizować jego pracę.

Kręgosłup pełni tak ważne funkcje w organizmie, że z pewnością można go nazwać jego centralną częścią. Żeby jednak mógł dobrze wykonywać powierzone mu zadania, musimy o niego dbać. Największymi problemami, na jakie możemy go narazić są różnego typu przeciążenia, do których dochodzi w trakcie wykonywania codziennych czynności. Niestety niewiele osób jest tego świadomych.

Największe zagrożenia dla kręgosłupa

Kręgosłup daje nam znać, że coś jest nie tak poprzez dolegliwości bólowe. Zapewne wiele z nas miało problemy z bólem krzyża czy karku, które powodowały, że byliśmy zmuszeni stosować leki przeciwbólowe oraz korzystać z pomocy fizjoterapeutów, a mimo to bóle te cały czas nawracały. Przyczyną nawrotów jest fakt, że pomimo ostrzeżenia w postaci bólu, nadal narażaliśmy go na wspomniane wcześniej przeciążenia.

Bóle w okolicach kręgosłupa często są nazywane „epidemią Zachodu”. Przyczyną powstania takiego określenia jest fakt, że dolegliwości te najczęściej dotykają mieszkańców krajów rozwiniętych. Jest to spowodowane prowadzonym przez nas trybem życia. Jeżeli spojrzymy na to, w jaki sposób pracujemy oraz spędzamy swój czas wolny, dostrzeżemy, że przez większą część dnia przebywamy w pozycji siedzącej lub leżącej.  W pracy siedzimy przez 8 godzin przed komputerem, w domu natomiast siedząc i czytając książki bądź oglądając telewizję. Pozornie może się wydawać, że pozycja siedząca jest mało męcząca, i dzięki niej nie możemy sobie zrobić żadnej krzywdy. Niestety, jest ona mało męcząca dla nas, jednak niezwykle uciążliwa dla naszych kręgosłupów.

Nienaturalna postawa ciała

Tym co sprawia, że siedząc narażamy swoje kręgosłupy na przeciążenia jest nieprawidłowa postawa ciała. Siedząc bardzo często się garbimy oraz nie dbamy o właściwe dostosowanie oparcia fotela. Przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie, nasze kręgosłupy przebywają przez to w pozycji przygiętej, która sprawia, że tracą one swoją elastyczność oraz gubią naturalną pozycję na rzecz pozycji przygiętej. Co więcej, przeciążenia z biegiem lat doprowadzają również do powstawania mikrouszkodzeń w znajdujących się pomiędzy kręgami krążkach.

Robin McKenzie, znany nowozelandzki fizjoterapeuta i twórca najskuteczniejszej metody leczenia bólów kręgosłupa, czyli metody McKenziego, na podstawie swojej wieloletniej pracy z pacjentami stwierdził, że tego typu mikrouszkodzenia, czyli urazy mechaniczne są przyczyną powstawania aż 97 proc przypadków bólu w okolicach kręgosłupa! Bólów, które stanowią jedną z najczęstszych i najbardziej uciążliwych dolegliwości w społeczeństwach krajów zachodnich.

Przeciwdziałanie bólom kręgosłupa

Na szczęście, bóle w okolicach kręgosłupa można wyleczyć za pomocą wspomnianej wcześniej metody McKenziego. Terapia polega na odwróceniu zaistniałych mikrouszkodzeń i składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest edukacja pacjenta, który zgłasza się do fizjoterapeuty posiadającego certyfikat Instytutu McKenziego, na temat przyswojenia pozytywnych nawyków umożliwiających odciążenie kręgosłupa. Nawyki polegają przede wszystkim na utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała oraz unikaniu garbienia się. Drugą częścią terapii jest samodzielne wykonywanie w domu indywidualnie dobranego ćwiczenia, które pozwala na przywrócenie przesuniętych krążków międzykręgowych w ich naturalne miejsce.

Więcej na temat przyczyn powstawania bólu kręgosłupa oraz metod jego leczenia, można przeczytać na www.mckenzie.pl. Jest to strona internetowa jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego w Poznaniu.