W jakim celu wykonuje się USG piersi?

USG piersi to badanie całkowicie bezpieczne, bezbolesne, szybkie i tanie, a przy tym niezwykle użyteczne z diagnostycznego punktu widzenia. Wykorzystuje ono technologię ultradźwiękową do zobrazowania tkanek piersi, a także pojawiających się w ich obrębie ewentualnych zmian. Badanie to należy wykonywać regularnie w ramach profilaktyki, okazuje się też jednak przydatne w wielu konkretnych sytuacjach.

W jakim celu wykonuje się USG piersi?

Jak dowiadujemy się w białostockim gabinecie ginekologiczno-położniczym dr Anny Kluz-Kowal, USG nie zastępuje innego popularnego badania piersi, jakim jest mammografia, ale pozostaje wobec niego komplementarne. Przy jego pomocy można wykryć bowiem nieprawidłowości o nieco innym charakterze. Każde z tych badań sprawdza się też w nieco innych okolicznościach.

W różnym wieku

Zwarta struktura piersi młodych kobiet jest na przykład widoczna znacznie lepiej w obrazie USG, dlatego też wykonywanie tego właśnie badania zalecane jest przede wszystkim przed 40 rokiem życia. Po tym czasie proporcje tkanki tłuszczowej i gruczołowej zmieniają się. Tej pierwszej przybywa, w badaniu USG ma ona zaś ciemny kolor – podobnie jak zmiany nowotworowe, które w związku z tym lepiej wówczas badać z użyciem mammografu. Jeśli zaś w okresie menopauzy kobieta stosuje hormonalną terapię zastępczą, to po mniej więcej dwóch latach struktura jej piersi ponownie ulega zmianie, co sprawia, że niektóre anomalie znów są lepiej widoczne podczas badania USG.

USG a mammografia

W przeciwieństwie do mammografii USG piersi można przeprowadzać także w okresie ciąży. Łatwiej też dzięki niemu odróżnić zmiany tzw. lite (czyli chociażby guzy) od tych zawierających płyn surowiczy (jak np. torbiele). Czasem zdarza się również, że wykryte w badaniu palpacyjnym niepokojące zgrubienia nie uwidaczniają się podczas mammografii. Niezbędne wtedy okazuje się wykonanie właśnie badania USG. Podobnie wówczas, gdy kobieta ma wszczepione silikonowe implanty, które utrudniają uzyskanie wiarygodnego obrazu tkanek w badaniu mammograficznym.

USG piersi jest jednym z podstawowych narzędzi służących wykrywaniu ewentualnych nowotworów. Im wcześniej zmiany zostają wykryte, tym większe są szanse na wyleczenie, dlatego tak mocno podkreśla się znaczenie badań przesiewowych wykonywanych pod tym kątem. Doświadczony specjalista z pomocą dobrej jakości sprzętu potrafi wychwycić zmiany wielkości nawet 5 mm.

Nie tylko profilaktyka

Częstotliwość wykonywania kontrolnego USG piersi zależy przede wszystkim od wieku, ale rośnie też w przypadku chociażby kobiet, u których stwierdzono mutacje genów BRCA1 i BRCA2 oraz które miały w rodzinie przypadki zachorowania na raka sutka. USG wykonuje się ponadto w sytuacjach wykrycia zmian widocznych gołym okiem lub wyczuwalnych pod palcami, przy bólach piersi niewiadomego pochodzenia, a także wówczas, gdy zaobserwowano nietypowy wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej, mimo że pacjentka nie jest w ciąży ani nie karmi piersią.

śr. ocena 0 / głosów 0