W jakich sytuacjach dokonuje się ekstrakcji zębów mądrości

Ósemki, powszechnie nazywane zębami mądrości, wykształcają się u około 70 proc. populacji. U ludzi pierwotnych zęby te pełniły bardzo ważną funkcję, w poważny sposób pomagając w przeżuwaniu pokarmów, jednak u współczesnego człowieka, który ma już nieco inną budowę szczęki, ich pojawienie się dużo częściej jest tylko źródłem problemów. Czy jednak zawsze konieczne jest wykonanie ich ekstrakcji?

Co to są zęby mądrości?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, zazwyczaj pojawiają się u człowieka w okresie osiągania dojrzałości, około 17-25. roku życia. Stąd też wzięła się ich powszechnie używana nazwa, czyli zęby mądrości. Ich obecność jest pozostałością po budowie anatomicznej człowieka pierwotnego. Z praktycznego punktu widzenia, u ludzi pierwotnych ósemki pełniły bardzo ważną rolę, pomagały w rozdrabnianiu i przeżuwaniu spożywanych pokarmów, jednak po następujących w procesie ewolucji zmianach w budowie szczęki, dziś najczęściej po prostu nie ma już dla nich miejsca w łuku zębowym. W związku z tym ich proces wyrzynania najczęściej jest bolesny i wiąże się także z innymi problemami, np. dotyczącymi niszczenia lub przesuwania innych zębów w szczęce. Bardzo rzadko się zdarza, żeby trzecie zęby trzonowe samodzielnie prawidłowo wyrosły i ustawiły się w łuku zębowym. Jeżeli tak się stanie, to oczywiście są wartością dodaną i nie należy ich usuwać. Dużo częściej jednak ich wyrzynanie jest związane z dużą ilością problemów i wtedy podejmuje się decyzję o usunięciu zębów mądrości.

Kiedy usuwa się zęby mądrości?

Każdy zabieg usunięcia zębów mądrości jest poprzedzony dokładnym badaniem diagnostycznym. Z reguły ósemki są usuwane z kilku powodów: w przypadku gdy nie ma wystarczającej ilości miejsca na ich wyrośnięcie, ze wskazań ortodontycznych, czyli w celu uzyskania większej ilości wolnego miejsca w łuku zębowym, aby umożliwić skuteczne leczenie wady zgryzu oraz ze wskazań czysto medycznych, tzn. w przypadku wystąpienia w zębach mądrości choroby próchnicowej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z kliniki stomatologicznej New-Dent w Lublinie: Najczęściej zaleca się ekstrakcję w sytuacjach, gdy wyrzynające się ósemki stłaczają pozostałe znajdujące się w łuku zęby, krzywo się wyrzynają i wrastają w policzek. Wiąże się to niestety z silnym bólem. Innym wskazaniem jest tylko częściowe wyrznięcie zęba, co skutkuje częstymi stanami zapalnymi dziąsła. Jest to niebezpieczne dla całego organizmu. Zęby mądrości usuwane są także w stadium zęba zatrzymanego. Jeżeli bowiem są ułożone koroną w kierunku sąsiadującej siódemki, stają się dla tego zęba realnym zagrożeniem.