Jak radzić sobie z opryszczką?

Za pojawienie się opryszczki wargowej, będącej niezwykle popularnym problemem, odpowiada wirus HSV-1. Niestety, raz zaraziwszy się wirusem HSV, człowiek nie jest w stanie się go pozbyć. Co ciekawe, szacuje się, że nosicielami wirusa jest ponad 85% dorosłych ludzi!  A przecież nie wszyscy zmagamy się z dokuczliwą opryszczką.

 

Wg szacunkowych danych, większość z nas zaraża się wirusem HSV-1 w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Jednak z objawami w postaci tzw. zimna na wagach zmagają się tylko niektórzy z nas – zauważa specjalista ze Strefy Leków.

Kiedy pojawia się opryszczka

Ujawnienie się opryszczki jest zazwyczaj związane z ogólnym osłabieniem organizmu. Dlatego częstych wykwitów doświadczają osoby o obniżonej odporności lub zmagające się z innymi chorobami. Na opryszczkę szczególnie podatni jesteśmy w stresujących momentach życia, przy mało zróżnicowanej diecie i… podczas miesiączki.

Jak walczyć z opryszczką

Zazwyczaj pojawienie się opryszczki poprzedza uczucie napięcia, niekiedy charakterystycznego mrowienia ust w miejscu, w którym ma pojawić się zimno. To właśnie najlepszy moment, żeby zacząć przeciwdziałać rozwojowi opryszczki.

Kremy, maści i żele na opryszczkę

Najpopularniejszym i najstarszym ze sposobów leczenia opryszczki jest stosowanie leków w maściach, kremach i żelach. Preparaty tego typu opierają się na składniku o nazwie acyclovir. Najczęściej kupowanym preparatem na opryszczkę na bazie acycloviru jest Zovirax.

Wśród innych cenionych przez pacjentów preparatów możemy wymienić krem Vratizolin (składnik aktywny to denotywir) oraz Viru-Merz (tromanadyna) w postaci żelu, który jeszcze łatwiej przenika w głąb skóry.

Plasterki na opryszczkę

Bardziej nowoczesną propozycją radzenia sobie z opryszczką wargową jest stosowanie plasterków. Cenione są przede wszystkim przez kobiety, a to ze względu na doskonałą zdolność maskowania rozwijającej się opryszczki – na plaster można nakładać makijaż. Preparaty w plasterkach nie tylko łagodzą objawy i skracają przebieg opryszczki, ale też izolują zmianę od warunków zewnętrznych.

Urządzenie do leczenia opryszczki

Prawdziwą rewolucją w walce z opryszczką jest natomiast urządzenie do leczenia opryszczki Herpfix. Niewielki przyrząd zasilany baterią należy stosować w I fazie rozwoju opryszczki. Jego działanie polega na chwilowej zmianie pH skóry, co osiąga dzięki miejscowemu rażeniu prądem o niewielkim natężeniu. Obniżenie pH hamuje rozwój wirusa, przez co zapobiega dalszemu rozwojowi zimna.

Preparaty doustne przeciw opryszczce

Jak wspomnieliśmy we wstępie, na występowanie opryszczki wpływa ogólnie obniżona kondycja. Dlatego dobrym pomysłem w sytuacji kryzysowej jest sięgnięcie po odpowiednią suplementację. Preparaty przyspieszające leczenie opryszczki wzmacniają organizm, dostarczając mu najważniejszych w krytycznym momencie witamin i minerałów. Sztandarowym preparatem doustnym przeciw opryszczce jest Oprin.