Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?

Umycie zębów przed wizytą u dentysty jest oczywiście podstawą, o której wiedzą nawet najmłodsi pacjenci. Mało ludzi jednak pamięta o tym, że warto również oczyścić przestrzenie międzyzębowe i dokładnie umyć język. Możemy użyć nici dentystycznej do pozbycia się resztek pokarmu, do których szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć. Do wyczyszczenia języka warto użyć tylnej części główki szczoteczki.

Wskazane jest również przepłukanie jamy ustnej płynem do płukania. Przed wizytą nie zaleca się spożywać pokarmów, a jedynym płynem do picia powinna być woda niegazowana. Zaleca się, aby wszystkie te czynności wykonać tuż przed wyjściem na wizytę.

Dokumenty pod ręką

Stali bywalcy danego gabinetu stomatologicznego posiadają dokumentację na miejscu. W przypadku kiedy wizyta odbywa się po dłuższej nieobecności bądź jest to pierwsza wizyta, warto zadbać o to, aby mieć ze sobą historię przebytych chorób jamy ustnej. Zdjęcia rentgenowskie oraz opis leczenia również pomogą w szybszym rozpoznaniu i dopasowaniu leczenia.

W celu przyśpieszenia wizyty można również spisać wszystkie dolegliwości. Na kartce można zanotować, w którym miejscu doskwiera ból, jakiego jest rodzaju oraz kiedy się pojawił. Należy również zwrócić uwagę na inne objawy związane z jamą ustną. Wizyta u stomatologa jest dla wielu osób stresującą sytuacją, co może wpłynąć na pominięcie istotnych faktów. W przypadku pacjentów niepełnoletnich do szesnastego roku życia niezbędna jest opieka osoby dorosłej lub zgoda na leczenie.

Przede wszystkim dobre nastawienie

Wiele osób uważa wizytę u stomatologa za zło konieczne, jednak zupełnie niepotrzebnie.

Jak radzi stomatolog z gabinetu stomatologicznego Ferreus:

Dobry stan uzębienia jest bardzo istotną sprawą, którą wiele osób zaniedbuje przez dyskomfort związany z wizytą. Odpowiednie przygotowanie pomoże się uporać z tym problemem. Należy zadbać nie tylko o higienę jamy ustnej, ale także o odprężenie się i dobre nastawienie. Pacjenci nie powinni stresować się wizytą, gdyż stomatolodzy dbają o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.

Przede wszystkim nie należy panikować, stresować się, ani myśleć negatywnie. Wizyta u stomatologa ma na celu pozbycie się problemu, zatem powinna być odbierana pozytywnie. W dzień wizyty można zafundować sobie chwilę przyjemności, aby się odprężyć, np. zjeść smaczne śniadanie przy akompaniamencie ulubionej muzyki lub w gronie swoich przyjaciół. Podczas wizyty można również napomknąć stomatologowi o swoich obawach lub poprosić o rozpoczęcie leczenia od prostych zabiegów, np. usuwanie kamienia nazębnego. Takie podejście pozwala pacjentom przyzwyczaić się do wizyty, nieco oswoić się ze strachem.

śr. ocena 0 / głosów 0