Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Dynamiczny rozwój technologii produkcji soczewek oraz stosowanie nowoczesnych, ciągle udoskonalanych materiałów sprawia, że coraz częściej porzucamy okulary korekcyjne jako odpowiednie rozwiązanie na korekcję wzroku. Za pomocą soczewek już teraz można leczyć niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności po astygmatyzm. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni model, a jak to zrobić dowiesz się z tego artykułu.

Umów się na wizytę i zrób badanie wzroku

W doborze soczewek kontaktowych pomoże okulista lub optometrysta, który wykona badanie mające na celu dopasowanie soczewek do danej wady wzroku. Podczas badania ustala bowiem refrakcję oka, mierzy krzywizny rogówki, sprawdza przedni odcinek oka i ogólną ostrość wzroku, a także ocenia wydzielanie łez. Po jego przeprowadzeniu oraz zebraniu niezbędnych informacji od pacjenta może zaproponować odpowiedni model soczewek dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Jeżeli soczewki kontaktowe są dostępne na miejscu, należy nauczyć się praktycznej ich obsługi. Okulista lub optometrysta powinien pokazać, jak bezpiecznie nakładać oraz wyjmować soczewki z oka, jak je pielęgnować i przechowywać. Są to proste zasady, które należy stosować codziennie, dlatego trzeba potraktować je jako nowy nawyk. Każda wada wzroku może się pogłębić, dlatego warto umawiać się na regularne wizyty, aby zbadać stan swojego wzroku i w razie potrzeby wymienić soczewki kontaktowe.

Jakie korzyści płyną z użytkowania soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są na pewno wygodniejsze niż okulary, jeżeli pamięta się o podstawowych zasadach użytkowania. Są one dobierane indywidualnie i dopasowywane do stylu życia danego pacjenta, dlatego z noszenia soczewek będą zadowolone osoby uprawiające sport – w soczewkach można swobodnie biegać, ćwiczyć na siłowni czy wspinać się po górach. Sprawdzają się podczas letniego wylegiwania się na plaży, kiedy można założyć okulary przeciwsłoneczne, oraz w trakcie ulewnego dnia spędzonego pod parasolem. Po przyzwyczajeniu się do noszenia soczewek okazuje się, że życie nie ma żadnych ograniczeń – zapewnia właściciel Optometrii Ciborek – rodzinnej firmy z tradycjami, która jest obecna na rynku od ponad 17 lat i pomaga swoim pacjentom w doborze odpowiednich okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych.