Dlaczego warto stosować synbiotyki

Aby układ pokarmowy mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest zachowanie flory bakteryjnej w jelitach. Z tego powodu istotne jest stosowanie synbiotyków, które umożliwiają szybkie rozmnażanie się bakterii probiotycznych oraz ich prawidłowe działanie. Przekonajcie się dlaczego warto przyjmować synbiotyki.

Czym są synbiotyki

W przewodzie pokarmowym zdrowego człowieka znajduje się ogromna liczba bakterii, które należą do około 400 różnych gatunków i są określane mianem flory jelitowej. Jej jakość zależy przede wszystkim od równowagi między gatunkami, którą zaburzać mogą antybiotykoterapie, chemioterapia, radioterapia, stres, nieodpowiednia dieta i wiele innych czynników.

Gdy w jelitach jest więcej bakterii probiotycznych, organizm działa prawidłowo, ponieważ chronią go one przed bakteriami chorobotwórczymi. Ponadto, umożliwiają wchłanianie witaminy K i witamin z grupy B oraz wapnia, żelaza i fosforu. Bakterie te znacznie ułatwiają też metabolizm kwasów tłuszczowych i regulują wchłanianie się cholesterolu we krwi. Zaburzona mikroflora może natomiast prowadzić do biegunek, wzdęć, stanów zapalnych jelit i rozwoju patogenów w ich środowisku – tłumaczy ekspert reprezentujący Sklep Three Pharma.

Aby zachować właściwą florę bakteryjną należy stosować synbiotyki, których zadaniem jest umożliwienie szybkiego rozmnożenia się bakterii probiotycznych. Są one połączeniem probiotyku (szczepu bakterii typu Lactobacillus czy Bifidobacterium) z prebiotykiem – składnikiem pożywienia pobudzającym aktywność i rozwój bakterii jelitowych.

Stosowanie synbiotyków

Synbiotyki można stosować zarówno w wersji naturalnej, jak i aptecznej. Naturalnym synbiotykiem może być jogurt naturalny z pomidorem lub cykorią, jednak w stanie chorobowym ilość bakterii probiotycznych w takim posiłku nie jest wystarczająca, by odpowiednio odbudować zniszczoną florę jelitową.

W aptekach znaleźć można różne synbiotyki, które zawierają duże ilości różnych szczepów bakterii, których rozwój wspomagany jest przez oligofruktozę lub inulinę. Produkty te występują w postaci kapsułek, które stosować należy zgodnie z zaleceniami wyszczególnionymi na ich opakowaniu (zwykle producent zaleca przyjmowanie jednej kapsułki na dobę).

Gdy dojdzie do zaburzenia ekosystemu mikroflory jelitowej samo przyjmowanie probiotyków może nie wystarczyć do jej szybkiej odbudowy, dlatego w takich przypadkach idealnym rozwiązaniem są synbiotyki posiadające w swoim składzie bakterie probiotyczne i odżywiające je substancje. Ich stosowanie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie nie tylko jelit, ale i całego organizmu.

Dlaczego warto stosować synbiotyki

Synbiotyki to produkty, które można nazwać korzystnym połączeniem typu 2 w 1 – zawierają bowiem zarówno dobroczynne bakterie kwasu mlekowego (probiotyku), jak i pożywki, na której mogą wzrastać (prebiotyk). Taki skład sprawia, że synbiotyki działają o wiele skuteczniej, niż same probiotyki, a tym samym szybciej przywracają równowagę mikrobiologiczną organizmu.