Dlaczego warto poddawać się kąpielom borowinowym?

Kąpiel borowinowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny naturalnej, spotykany w uzdrowiskach i ośrodkach fizjoterapii na całym świecie. W Polsce jest stosowany nieprzerwanie od 150 lat! Co przesądza o dobroczynnym wpływie borowiny na samopoczucie człowieka? W jaki sposób odbywają się kąpiele i jakie korzyści zdrowotne dzięki nim zyskujemy?

Borowina, czyli samo zdrowie

Borowiny to naturalne substancje mineralne, powstałe w wyniku butwienia części roślinnych w środowisku wodnym z niewielkim dostępem do powietrza i sporym udziałem drobnoustrojów. Dzięki dużej pojemności cieplnej i zdolności sorpcyjnej, stanowią idealny materiał do przygotowywania kąpieli leczniczych. Dla organizmu człowieka niebagatelne znaczenie mają przede wszystkim składniki rozkładu rośliny, obfitujące w tak cenne substancje jak: woski, żywice, garbniki, pochodne błonnika i białka roślinnego, celuloza i hemiceluloza, kwasy huminowe, ligniny i huminy, część hormonów, enzymy, antybiotyki, minerały, a także liczne mikroorganizmy, w tym grzyby i bakterie. Właściwości borowiny czynią ja idealną w terapii schorzeń układu kostno-stawowego, a także przy leczeniu stanów pourazowych narządów ruchu, nerwobólach oraz przewlekłych chorobach ginekologicznych.

Jak wygląda kąpiel borowinowa?

Usługę kąpieli borowinowej świadczy wiele salonów kosmetycznych i odnowy biologicznej, a także profesjonalne lecznice – np. powszechnie znane Uzdrowisko Cieplice. Zabieg jest wykonywany na zlecenie lekarza, który uprzednio wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Z kąpieli nie powinny korzystać m.in. osoby z ostrymi stanami zapalnymi, zaburzeniami czucia, chorobami naczyń krwionośnych czy niewydolnością krążeniowo-oddechową.

Wyróżniamy kilka typów kąpieli borowinowych, ze względu na obszar powierzchni ciała podlegający zanurzeniu. Mogą być to kąpiele całkowite, półkąpiele, nasiadówki oraz tzw. fasony. Przy większości z nich procedura wygląda podobnie. Zabieg należy przyjmować na nagie ciało, gdyż borowina wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą. Rodzaj kąpieli, jej czas i częstotliwość zależą od typu schorzenia, okolicy ciała poddawanej zabiegowi oraz ogólnego stanu kuracjusza. Typowa kąpiel trwa 10-20 minut, jest przeprowadzana 2-3 razy w tygodniu przez okres 3-4 tygodni – objaśnia przedstawiciel Uzdrowiska Cieplice.

Zalety korzystania z kąpieli

Głównym zadaniem kąpieli borowinowej jest przegrzanie tkanek (temperatura wody w czasie zabiegu wynosi ok. 40-45°C), co prowadzi do ich lepszego dotlenienia i odżywienia, a także do wzmożonej utylizacji produktów przemiany materii i usunięcia metabolitów wysiłkowych. Poza funkcją odkwaszającą, kuracja zapewnia szerokie działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. W jej trakcie dochodzi do pobudzenia krążenia krwi, przyspieszenia tętna i oddechu oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych. Drażnione są receptory skórne, pobudzony wzrost i regeneracja tkanek. Pourazowe wysięki stopniowo się wchłaniają, mięśnie stają się rozluźnione, ból zanika. Pacjent zyskuje poczucie ulgi, co przekłada się na jego stan psychofizyczny. Regeneracyjne walory kąpieli borowinowych sprawiają, że z zabiegu chętnie korzystają nie tylko osoby chore, ale też zawodowi sportowcy. To rozwiązanie idealne dla każdego – niezależnie od płci czy wieku.