Czym zajmuje się endodonta?

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Endodonta to więc specjalista, który w profesjonalny sposób leczy zęby metodą kanałową. W przypadku bardzo zaawansowanego stadium próchnicy nie jest już bowiem możliwe wyleczenie chorego zęba przy użyciu tradycyjnych metod, a jedyną alternatywą od konieczności usunięcia zęba, jest właśnie leczenie endodontyczne.

endodonta

Leczenie endodontyczne – kiedy jest konieczne?

Próchnica jest jedną z najpoważniejszych chorób, jakie mogą dotknąć nasze zęby. Narażeni na jej pojawienie się jesteśmy właściwie wszyscy, od dzieci po osoby starsze. Szczególnie podatne na pojawienie się próchnicy są osoby, które nie przestrzegają prawidłowej higieny jamy ustnej. Aby uniknąć rozwoju próchnicy, konieczne jest regularne odwiedzanie stomatologa. Dentysta podczas tzw. wizyt kontrolnych ocenia bowiem stan naszych zębów oraz leczy te, na których pojawiły się zaczątki próchnicy.

Jeśli jednak regularnie się nie badamy, musimy liczyć się z koniecznością leczenia endodontycznego. Próchnica, która objawia się już bardzo silnym bólem zęba, jest bowiem na tyle zaawansowana, że jej wyleczenie jest niemożliwe w tradycyjny sposób. W momencie, kiedy zaczynamy odczuwać dotkliwy ból, możemy być już więc pewni, że choroba zaatakowała nerwy. W takim wypadku, konieczne jest poddanie się właśnie leczeniu kanałowemu, którego prowadzeniem zajmuje się endodonta, np. w gabinecie stomatologicznym Medentes.

Co robi endodonta i z jakich narzędzi korzysta przy swojej pracy?

Zadaniem endodonty jest profesjonalne przeprowadzenie leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe w fachowej terminologii medycznej nazywa się bowiem leczeniem endodontycznym. Jest to bardzo często jedyna możliwość, aby uniknąć ekstrakcji, czyli trwałego usunięcia chorego zęba. Lekarz endodonta daje nam więc możliwość uratowania zniszczonego przez próchnicę zęba. Aby tego dokonać, endodonta musi dokładnie oczyścić kanały zęba, a następnie zabezpieczyć je specjalną substancją wypełniającą, nazywaną gutaperką. Tak wyleczony ząb może nam z powodzeniem posłużyć przez wiele kolejnych lat.

Endodonta to jednak nie tylko dentysta! Do prawidłowego wykonywania swojej pracy wykorzystuje on bowiem także profesjonalne narzędzia endodontyczne, takie jak np. endometr. Aby jak najdokładniej oczyścić ząb, endodonta korzysta także ze specjalnego mikroskopu. Jest to narzędzie szczególnie przydatne u pacjentów, którzy posiadają kanały zębowe o nietypowej budowie lub w przypadku konieczności ponownego oczyszczenia zęba, który już wcześniej był leczony metodą kanałową.

śr. ocena 5 / głosów 1