Na czym polegają zabiegi borowinowe

Borowina to jeden z cenniejszych darów natury. Wykorzystywana jest do wspomagania leczenia stanów zapalnych, schorzeń kości, mięśni i stawów, a nawet chorób kobiecych. Co więcej, stosowana w zabiegach kosmetycznych sprawia, że skóra staje się wyjątkowo gładka. Sprawdźcie na czym polega zbawienna moc zabiegów borowinowych.

O borowinie

Złoża borowinowe formować zaczęły się już około 10 tysięcy lat p.n.e., kiedy ustąpił lodowiec. Powstały z obumarłej, bagiennej roślinności, występującej w środkowo-wschodniej Europie. Złoża borowiny w Polsce słyną z wysokiej jakości i czystości, dlatego często określa się je mianem naszego „czarnego złota”.

Borowiny, czyli torfy, należą do naturalnych substancji mineralnych. Powstały one na skutek butwienia części roślinnych w środowisku wodnym z niewielkim dostępem powietrza oraz udziałem drobnoustrojów. Stosowane są przede wszystkim do kąpieli, zawijań i okładów w postaci papki, która powstaje po ich rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentujący Uzdrowisko Świeradów.

Do celów leczniczych borowiny użyto po raz pierwszy w Orawie w Mariańskich Łaźniach w 1815 r., a w Polsce w 1858 r. w Krynicy Górskiej. Od tamtej pory zabiegi z jej wykorzystaniem przeprowadzane są w wielu uzdrowiskach.

Zabiegi borowinowe

Borowinę stosuje się w wielu zabiegach o charakterze leczniczo-relaksacyjnych, takich jak okłady, maski na twarz i ciało, zawijania i kąpiele. Ich efektem jest ogólne przegrzanie tkanek, które powoduje ich lepsze odżywienie i dotlenienie. Zabiegi borowinowe przyspieszają usuwanie produktów przemiany materii i metabolitów wysiłkowych.

W wyniku stosowania zabiegów borowinowych dochodzi do:

  • przekrwienia głęboko położonych stawów, tkanek i mięśni,
  • zmniejszenia bólu oraz zwiększenia elastyczności i ruchomości stawów,
  • miejscowego zwiększenia się wchłanialności w organizmie ognisk zapalnych.

Ponadto, borowina wykazuje działanie odkwaszające i przeciwzapalne, ma pozytywny wpływ na autonomiczny układ nerwowy, a stosowanie jej zmniejsza ból mięśni, doprowadzając do ich rozluźnienia. Jest też polecana do walki z cellulitem, gdyż posiada właściwości regenerujące, nawilżające i odtruwające.

Wśród zabiegów z pastą borowinową wymienić należy zabieg rozgrzewający (na okolice stawów), ochładzający (na wybrane części ciała w ostrych stanach zapalnych), antycellulitowy oraz zabiegi na okolicę twarzy (detoksykujące, ujędrniająco-rozświetlające i w postaci maski). Jej liczne właściwości i szerokie zastosowanie sprawią, że każdy może znaleźć taki zabieg borowinowy, który w pełni będzie odpowiadał jego potrzebom i oczekiwaniom.