Na czym polegają testy alergologiczne

Alergia dotyka wielu osób. Czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną (alergenem) może być jakiś niepozorny element z naszego otoczenia: pyłek brzóz rosnących na osiedlu, roztocza żyjące w zakamarkach naszej pościeli, jajka, nikiel w naszej ulubionej biżuterii… Potencjalnych alergenów jest tak dużo, że trudno znaleźć ten, który nas uczula. Wykryciu go służą testy alergologiczne.

Mechanizm alergii i znaczenie testów alergologicznych

Alergię nazywamy inaczej uczuleniem lub nadwrażliwością. Mówiąc dość ogólnie, alergia polega na tym, że nasze tkanki, wystawione na działanie czynnika uczulającego, dają odpowiedź immunologiczną, ale w zmienionej, patologicznej formie. Reakcja odpornościowa prowadzi z kolei do stanu zapalnego, który w organizmie niealergika nigdy by nie powstał.

Reakcja immunologiczna i stan zapalny to normalne mechanizmy obronne organizmu, jednak przy alergii wywołują ją czynniki, które powinny być dla nas neutralne i które same w sobie nie stanowią zagrożenia, a dodatkowo odpowieź autoimmunologiczna jest w jakiś sposób wypaczona. Może ona być łagodna i niegroźna (katar, swędzenie, łzawienie), ale też może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia (wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć).

Nawet łagodna alergia może być bardzo uciążliwa. Aby się jej pozbyć lub przynajmniej dać sobie szansę na unikanie alergenu, wykonuje się testy alergologiczne, które mają za zadanie wskazać czynnik uczulający.

Rodzaje tekstów alergologicznych

Testy alergologiczne dzielimy na: skórne, z krwi oraz prowokacyjne.

W testach skórnych krople alergenów są umieszczane na skórze pacjenta, a następnie wykonuje się w tym miejscu nakłucie. Jeżeli skóra zaczerwieni się, pojawi się obrzęk lub bąble, staje się jasne, który czynnik za to odpowiada.

Testy z krwi przeprowadza się w przypadku, kiedy reakcje alergiczne są nasilone, a testy skórne dały rezultat inny, niż ten, który wynikałby z wywiadu. Metoda ta służy także do określania przyczyny reakcji alergicznej u dzieci poniżej 3. roku życia.

Testy prowokacyjne z kolei są przydatne wówczas, gdy lekarz dobiera najlepszą dla nas terapię odczulającą. Test prowokacyjny polega na wprowadzaniu poszczególnych alergenów wprost do nosa pacjenta i ocenie tego, który z nich zadziałał najsilniej.

Testy alergologiczne można wykonać w poradni alergologicznej, np. www.ultramedic.com.pl.