Na czym polega profilaktyka wszawicy

W życiu warto kierować się zasadą mówiącą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Okazuje się bowiem, że wielu chorób i dokuczliwych dolegliwości możemy uniknąć, jeśli tylko wiemy, jak się przed nimi bronić. Przykładem tego jest wszawica – choroba pasożytnicza, która łatwo się rozprzestrzenia i pozostaje realnym zagrożeniem, zwłaszcza w przedszkolach i szkołach. Jak skutecznie zapobiegać wszawicy?

Po pierwsze – higiena

Wszawica to choroba pasożytnicza występująca w kilku odmianach, z czego najczęściej mamy do czynienia z wszawicą głowową. W tym przypadku wszy bytują we włosach człowieka, gdzie składają swoje larwy zwane gnidami. Dlatego też zakażenie następuje najczęściej poprzez wspólne użytkowanie przedmiotów mających kontakt właśnie z głową zakażonej osoby. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów profilaktyki wszawicy jest przestrzeganie zasad higieny, nie tylko regularne mycie, czesanie i szczotkowanie włosów, ale też pilnowanie rzeczy osobistych. Należy na to zwłaszcza uczulać małe dzieci, głównie przedszkolaki, które są szczególnie narażone na zakażenie wszawicą. Ważne jest, aby nie dzielić się z innymi ubraniami, zwłaszcza czapkami czy ozdobami do włosów, np. opaskami, spinkami i gumkami. Nie powinno się używać wspólnych szczotek do włosów i grzebieni, a także ręczników czy pościeli. Przestrzegamy dziecko, by nie dotykało głów innych osób – wszelkie przytulanie, pocieranie i inne tego typu zabawy mogą doprowadzić do zakażenia.

Po drugie – kontrola

Istotną częścią działań profilaktycznych przeciwko wszawicy jest odbywanie regularnych badań. Takie kontrole mogą być przeprowadzane w placówce, do której uczęszcza dziecko, np. przez higienistki i pielęgniarki w przedszkolach i szkołach. Watro jednak zaznaczyć, że każdy z nas może samodzielnie wykonywać takie badanie w celu wykrycia ewentualnych symptomów zakażenia. Dokładnie mycie głowy oraz sprawdzanie stanu skóry i włosów, szczególnie w okolicach uszu i karku, pozwoli szybko wykryć pojawienie się pierwszych oznak choroby.

Po trzecie – profesjonalne środki

Obecnie mamy do dyspozycji profesjonalne środki, dzięki którym możemy skutecznie zapobiegać pojawieniu się i nawrotom wszawicy u dzieci i dorosłych. Przykładem takich preparatów mogą być środki Sora Protect i Sora Lotion firmy Scan Anida oferującej leki na wszy. W profilaktyce warto sięgać po naturalne produkty, które sprawiają, że dane środowisko staje się nieprzyjazne dla wszy. Wszystko dzięki olejkom i wyciągom roślinnym, które łagodzą i koją skórę głowy, działają antyseptycznie, a przy tym skutecznie odstraszają wszy i zapobiegają ich przedostawaniu się i rozprzestrzenianiu. To doskonałe rozwiązanie w stanach po leczeniu wszawicy, a także w sytuacji wystąpienia przypadków zakażenia w danym środowisku, np. w domu czy przedszkolu. Preparaty te w połączeniu z przestrzeganiem zasad higieny to kompleksowa i skuteczna profilaktyka przeciwko wszom.