Czy soczewki kontaktowe służą jedynie do korekcji wady wzroku?

Soczewki kontaktowe są najlepszym sposobem na korygowanie różnego rodzaju wad wzroku. Ich największymi zaletami są wygoda stosowania, szerokie pole widzenia oraz brak konieczności noszenia okularów. Czy jednak soczewki kontaktowe służą jedynie do korekty wad wzroku? Nie. Soczewki kontaktowe stosuje się także w innych celach.

soczewki-kontaktowe

Zmiana kształtu źrenicy i koloru oczu

Zielone, brązowe, niebieskie… Dzięki stosowaniu soczewek kolorowych można w bardzo łatwy sposób zmienić kolor swoich oczu. Wykonane z wysokiej jakości materiału hydrożelowego, tym się różnią od zwykłych soczewek, że na ich wewnętrznej stronie znajduje się warstwa kolorowa, która sprawia, że nasze oczy mają inną barwę. Tego typu soczewki są dostępne również w wersji umożliwiającej korekcję wad wzroku.

Oprócz zmiany koloru oczu, za pomocą specjalnie dobranych soczewek można również zmienić kształt źrenicy. Soczewki te podkreślają także wyrazistość spojrzenia. Dzięki tak szerokim możliwościom, kolorowe soczewki korekcyjne nadają się zarówno do noszenia na co dzień, jak i do noszenia jedynie na specjalne okazje, m.in. na imprezy czy spotkania z przyjaciółmi. Jednak pamiętajmy, żeby korzystać jedynie z soczewek oferowanych w zakładach optycznych. Kupując soczewki w takich miejscach jak np. w sklepie internetowym Abcsoczewki.pl, będziemy mieć pewność, że decydujemy się na wysokiej jakości produkt, pochodzący od sprawdzonych dostawców. Niestety w ostatnich latach na rynku pojawiło się również bardzo dużo podróbek, przede wszystkim z Azji, których stosowanie może być bardzo niebezpieczne dla naszych oczu.

Leczenie wad wzroku – ortokorekcja

Istnieją także soczewki kontaktowe za pomocą których można nie tylko korygować, ale także leczyć krótkowzroczność. Jest to stosunkowo nowa technologia, która pozwala wyleczyć wady wzroku do -4,5 dioptrii oraz astygmatyzm do -1,5 dioptrii. Wykorzystuje ona fakt, że krótkowzroczność najbardziej rozwija się w okresie dojrzewania, na skutek uwypuklenia rogówki oraz wydłużenia osi gałki ocznej. W ortokorekcji stosuje się specjalne soczewki, które powodują przywrócenie rogówce prawidłowego kształtu. Nosi się je zarówno w dzień, jak i w nocy.

Póki co skuteczność tej metody nie jest zbyt duża i przy dłuższych przerwach w noszeniu soczewek na noc, rogówka może wrócić do poprzedniego kształtu. Skuteczność stosowania tej metody zależy także od podatności rogówki oraz od systematyczności pacjenta.