Chirurgia stomatologiczna z użyciem lasera

Kiedy słyszymy słowo „dentysta”, przychodzą nam na myśl stare, nieprzyjemne gabinety w przychodniach rejonowych. Na całe szczęście te czasy już minęły, a w stomatologii pojawiły się nowe usługi i nowoczesne technologie – w tym chirurgia z użyciem lasera. Na czym polega leczenie laserem i czy jest on tym bezbolesnym sposobem leczenia, na który tyle czekaliśmy?

chirurgia stomatologiczna

Chirurgia nie taka straszna, jak ją malują

O ile samo słowo „stomatologia” może wzbudzać grozę, o tyle kombinacja „chirurgia stomatologiczna” kojarzyć się może z wyżynami horroru. Otóż nic bardziej mylnego – dziś nie ma najmniejszego problemu, aby dostać znieczulenie. Natomiast wprowadzenie lasera wprowadza chirurgię stomatologiczną na zupełnie inny poziom: zabiegi wykonywane przy jego użyciu są dla pacjenta praktycznie nieodczuwalne. Z tego i wielu innych powodów laser powoli przestaje być drogą i futurystyczną alternatywą, a staje się standardem.

Jak działa laser?

Laser w stomatologii jest jak gdyby skalpelem – służy do cięcia. Różnica polega jednak na tym, że nie ma fizycznego kontaktu z narzędziem. Laser wysyła bardzo krótkie impulsy świetlne o dużej częstotliwości, które mają moc pozwalającą na cięcie tkanki. Wysyłane impulsy są tak krótkie, że nerwy nie są w stanie odebrać bodźca i zareagować bólem – zatem znieczulenie nie jest nawet potrzebne. Do tego czynności wykonywane laserem są o wiele bardziej precyzyjne, a zabiegi dokładniejsze i szybsze. Jest też narzędziem bezkrwawym, co daje komfort i pacjentowi, i lekarzowi. A to dopiero początek zalet lasera stomatologicznego.

Zalety stosowania lasera

W chirurgii niezwykle ważne jest prawidłowe zagojenie się rany. Użycie lasera daje nam w tej materii efekty, których skalpel nigdy nam nie da – jego światło działa bakteriobójczo, przyspiesza więc i poprawia gojenie rany. Jest to o tyle ważne, że jama ustna jest dość specyficznym miejscem naszego ciała, ponieważ ma swoją własną florę bakteryjną – niekoniecznie sprzyjającą gojeniu się ran. Gojenie rany po zabiegu wykonywanym laserem jest również o wiele mniej bolesne, a nieraz się zdarza, że nie trzeba jej nawet zszywać. Możemy też być spokojni o powikłania powstające podczas gojenia – używając lasera ograniczamy ich wystąpienie do minimum. Wszystkie te zalety opisują jedynie zalety stosowania go w chirurgii – ale jest to tylko jedna z dziedzin, w której jest używany. Jeżeli tylko mamy możliwość skorzystania z usług gabinetu, który ma laser – jak na przykład gabinet E.B. Cenker – róbmy to bez wahania.