Asystentka stomatologiczna – Jak zdobyć uprawnienia

Praca w gabinecie dentystycznym kojarzy się z dużym prestiżem. Warto przy tym pamiętać, że zespół stomatologiczny tworzy nie tylko lekarz, ale też cały personel gabinetu. Ważnym jego ogniwem jest asystentka stomatologiczna, która odpowiada za koordynację pracy w gabinecie. Dlaczego warto pracować w tym zawodzie i jak zdobyć potrzebne do tego uprawnienia?

Zalety i perspektywy pracy w zawodzie asystentki stomatologicznej

Praca asystentki jest kluczowa dla prawidłowego i sprawnego funkcjonowania każdego gabinetu stomatologicznego. To właśnie asystentka stomatologiczna koordynuje pracę całego zespołu i uczestniczy we wszystkich jego działaniach, poczynając od umawiania wizyt i prowadzenia dokumentacji, przez przygotowanie gabinetu i pacjenta do zabiegu, aż po asystowanie stomatologowi i dbanie o materiały oraz narzędzia przez niego wykorzystywane, m. in. ich sterylizację, konserwację i porządkowanie. Szeroko rozumiana współpraca z dentystą i kierowanie pracą zespołu stomatologicznego wymaga odpowiedniego przygotowania i kompleksowej wiedzy nie tylko z zakresu medycyny, ale też farmakologii, psychologii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Przyswojenie niezbędnych umiejętności i zdobycie uprawnień pozwoli na pracę zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach: szpitalach, przychodniach, klinikach i gabinetach lekarskich.

Uprawnienia do pracy jako asystentka stomatologiczna

Aby móc pracować w charakterze asystentki stomatologicznej, konieczne jest posiadanie wykształcenia kierunkowego. W tym celu należy ukończyć naukę w profesjonalnej szkole medycznej oferującej kształcenie w wybranym kierunku. Przykładem placówki mającej w swojej ofercie takie kursy jest Pierwsze Niepubliczne Policealne Studium Medyczne Dental Service w Szczecinie. Nauka zawodu trwa rok i pozwala na zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych, takich jak praca na cztery ręce prowadzenie dokumentacji medycznej czy dezynfekcja narzędzi w gabinecie. Szkolenie kończy się wraz z otrzymaniem stosownego świadectwa i podejściem do egzaminu. Pozytywny jego wynik pozwoli na otrzymanie dyplomu oraz suplementów Europass, co umożliwi podjęcie pracy w charakterze asystentki stomatologicznej na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że mając przed sobą tak bogate perspektywy zatrudnienia, coraz więcej osób zapisuje się do medycznych szkół policealnych oferujących naukę na kierunku asystentka stomatologiczna.

śr. ocena 5 / głosów 5