Zalety studiowania dwóch kierunków lub dwóch specjalności

Solidne wykształcenie jest podstawą sukcesu zawodowego. Praca w charakterze inżyniera, kryminologa, pedagoga czy architekta krajobrazu, byłaby niemożliwa bez posiadania odpowiedniej wiedzy, gruntowego przygotowania merytorycznego i odbycia studenckich praktyk. Dyplom ukończenia studiów wyższych ma więc olbrzymią wartość dla potencjalnych pracodawców, a im bogatsze wykształcenie, tym większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Po co studiować dwa kierunki lub dwie specjalności?

Ukończenie dwóch kierunków lub specjalności zdecydowanie podnosi atrakcyjność kandydata na rynku pracy, nie jest to jednak jedyna zaleta podjęcia decyzji o drugim fakultecie – przekonuje nasz rozmówca z Gdańskiej Szkoły Wyższej.

Pamiętajmy, że efektem ukończenia studiów jest nie tylko tytuł naukowy, ale przede wszystkim wiedza, z której korzystając, jesteśmy w stanie lepiej radzić sobie z wyzwaniami zawodowymi.

Sam proces studiowania, zwłaszcza na dwóch kierunkach, jest niesamowitym testem osobowości. Równoczesna realizacja dwóch programów nauczania oznacza konieczność doskonałej organizacji czasu, wymaga samozaparcia i świadczy o rządzy wiedzy. Jest to więc metoda kształtowania charakteru. I choć wiąże się ze zwiększonym nakładem wysiłku na starcie, daje świetne rezultaty i ułatwia życie po opuszczeniu uczelnianych murów.

Zalety dwóch fakultetów w trakcie nauki

Wzmożony nakład pracy podczas studiowania na dwóch fakultetach jest bezdyskusyjnym faktem, jednak najambitniejsi studenci mogą też liczyć na pewne przywileje, które ułatwiają skuteczną realizację ich celów. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, na które decydują się tacy studenci, jest Indywidualna Organizacja Studiów (IOS).

W takim trybie kształcenia, student ustala indywidualnie terminy zajęć, w których może uczestniczyć, ma też sposobność oddzielnego umawiania się na zaliczenia i egzaminy. Dodatkowym przywilejem jest zazwyczaj możliwość nieobecności na większej ilości zajęć. Dokładne zasady IOS opisane we właściwych regulaminach.

Bardzo ważną zaletą studiowania dwóch kierunków lub dwóch specjalności na uczelniach niepublicznych są zniżki w opłatach czesnego za drugi fakultet. W niektórych szkołach, np. w Gdańskiej Szkole Wyższej student, decydujący się na rozpoczęcie drugiego kierunku, zyskuje 50% zniżki, zaś przy wyborze drugiej specjalności zniżka na czesne wynosi aż 70%.

Choć jednoczesne studiowanie dwóch kierunków wymaga zwiększonego nakładu pracy, z pewnością się opłaca. Jest to inwestycja w przyszłość, a uczelnie doceniają ambitnych studentów, oferując im rozmaite udogodnienia, ułatwiające realizację zamierzonych celów.