Zalety prywatnych domów opieki

Opieka nad osobami starszymi to zadanie, które wymaga czasu oraz cierpliwości. Wielu z nas staje w pewnym momencie przed dylematem, czy zrezygnować ze swojej codzienności, by zająć się kimś bliskim w jesieni życia, czy podjąć wspólnie decyzję o opiece w domu seniora? Może nam się wydawać, że ten drugi wariant to z naszej strony pójście na łatwiznę i gorsze rozwiązanie dla osoby, która potrzebuje naszego wsparcia. Czy jednak na pewno? – Sprawdźmy, jak wiele zalet ma luksusowy prywatny dom opieki seniora.

Zdrowie przede wszystkim

Naszego motto nie trzeba nikomu tłumaczyć: zdrowie jest najważniejsze. W luksusowym domu seniora osobą starszą zajmą się wykwalifikowani ludzie, którzy najlepiej wiedzą, w jaki sposób należy dbać o zdrowie podopiecznych. Wszyscy doskonale wiemy, że to nie tylko kwestia odpowiedniego dawkowania leków. Dla zdrowia istotna jest także codzienna higiena, pielęgnacja, optymalna dieta oraz aktywność ruchowa dostosowana do możliwości podopiecznego. Samym nam często trudno poradzić sobie chociażby z kąpielą osoby starszej, bo po prostu fizycznie nie mamy na to siły. Prywatna opieka nad osobami starszymi zapewnia dodatkowo pomoc medyczną – gdy tylko zdarzy się coś niepokojącego, reakcja jest natychmiastowa i adekwatna do sytuacji.

Aktywność społeczna

Osoby starsze będące pod opieką bliskich, bardzo często odsuwają się od nich. Wydaje im się, że to najlepsze rozwiązanie, by nie stanowić ciężaru. Nie rzadko nie mają też kontaktu z innymi osobami poza pracownikami służby zdrowia. To wpływa negatywnie na ich samoocenę i samopoczucie. Jak mówią nam przedstawiciele Domu Seniora Harmonia z Gdańska, konstruktywna aktywność społeczna jest niezwykle istotna dla seniorów. Prywatny dom spokojnej starości kładzie duży nacisk na integrację seniorów. Osoby starsze mają możliwość spędzać czas z innymi ludźmi, którzy są w podobnej sytuacji i nie odczuwają, że stanowią dla kogoś niepotrzebne obciążenie. Są aktywni społecznie, a tym samym aktywni intelektualnie oraz fizycznie, oczywiście w miarę swoich możliwości.

Opieka krótkoterminowa i pobyt adaptacyjny

Niewątpliwą zaletą nowoczesnych prywatnych domów seniora jest możliwość skorzystania z opieki krótkoterminowej, nawet kilkugodzinnej. Oferta ta dotyczy dwóch wariantów. Pierwszym z nich jest planowana nieobecność osób, które na co dzień zajmują się seniorem, na czas na tyle długi, że podopieczny nie może zostać sam. Może to być chociażby wakacyjny wyjazd. Wówczas mamy możliwość skorzystania z pomocy doraźnej. Drugi wariant to sytuacja, kiedy planujemy zakwaterowanie osoby starszej w prywatnym domu opieki, jednak mamy wątpliwości, czy dokonaliśmy dobrego wyboru. Wówczas możemy zdecydować się na pobyt adaptacyjny, w którego czasie wszyscy wraz z seniorem zapoznamy się z personelem ośrodka i samym obiektem. Wtedy już swobodnie podejmiemy ostateczną decyzję.

śr. ocena 5 / głosów 5