Czy warto zostać instruktorem nauki jazdy?

Znajdujesz przyjemność w obcowaniu z ludźmi, lubisz poznawać nowe osoby i jesteś świetnym kierowcą? Zastanawiasz się, jaki zawód najlepiej pasuje do twoich zainteresowań, a może po prostu szukasz dodatkowej pracy? Najprawdopodobniej doskonale sprawdzisz się w roli instruktora nauki jazdy. Dowiedz się, dlaczego warto spróbować sił właśnie w tym zawodzie.

Zawód – instruktor jazdy

Praca instruktora nauki jazdy bez cienia wątpliwości należy do bardzo interesujących – przekonuje nasz rozmówca ze Ośrodka Szkolenia Kierowców KOSZELA we Wrocławiu.

Każdy dzień to zupełnie nowe wrażenia, które serwują instruktorom kursanci. Prawda, mogą to być wrażenia ekstremalne, dlatego bardzo pożądaną cechą u kandydatów na instruktorów jest dystans i poczucie humoru.

Jednak podstawowe wymagania wobec instruktorów jazdy to świetna znajomość samochodu, doskonała umiejętność prowadzenia pojazdu i dobry kontakt ludźmi. Instruktor nauki jazdy jest zasadniczo nauczycielem, który przekazuje kursantom wiedzę z zakresu działania auta i pomaga opanować praktyczne umiejętności. Pożądane są więc także zdolności pedagogiczne.

Niewątpliwą zaletą pracy w szkole jazdy jest możliwość poznawania nowych ludzi. W ciągu 30 godzin wspólnej jazdy można nawiązać bardzo dobrą przyjaźń. Długość trwania kursu daje jednocześnie gwarancję, że wciąż będziesz miał szansę poznawania kolejnych osób.

Jak zostać instruktorem jazdy?

Aby zostać instruktorem nauki jazdy musisz przede wszystkim posiadać już pewne doświadczenie jako kierowca. Jeżeli chcesz zdobyć uprawnienia instruktora kategorii A lub B, musisz posiadać prawo jazdy tej kategorii od co najmniej 3 lat. Jeśli natomiast interesuje cię prowadzenie szkoleń kierowców kategorii B+E, C, C+E, D, D+E, musisz posiadać już doświadczenie w prowadzeniu kursów kat. B (co najmniej 3 lata).

Instruktor nauki jazdy to zawód bardzo odpowiedzialny, osoby ubiegające się o możliwość wykonywania go powinny więc być też wyjątkowo solidne. Niezbędne jest zatem uzyskanie zaświadczenia o niekaralności. Dodatkowo będziesz musiał przejść badania lekarskie i psychologiczne, w celu ustalenia, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonywania zawodu.

Kolejnym etapem na drodze do zdobycia uprawnień instruktora nauki jazdy jest odbycie kursu kwalifikacyjnego. W trakcie takiego szkolenia zdobywasz wiedzę z zakresu psychologii, prawa i bezpieczeństwa ruchu drogowego, techniki i taktyki jazdy, metodyki nauczania przepisów drogowych oraz etyki zawodowej, a także zasad prowadzenia ośrodka szkoleniowego. W ramach kursu odbywają się również praktyki instruktorskie, a całość zamyka się w około 2 miesiącach.

Po ukończeniu kursu należy zdać państwowy egzamin teoretyczny, a jego pozytywny wynik skutkuje otrzymaniem legitymacji uprawniającej do podjęcia pracy w zawodzie instruktora nauki jazdy.