Technik informatyk w szkole policealnej dla dorosłych – Co warto wiedzieć?

Szkoła i nauka kojarzy nam się zwykle wyłącznie z latami młodości i dla niektórych te skojarzenia wcale nie są przyjemne. Podstawówka to ciężki plecak z masą zeszytów i rozbudowanych podręczników, których treść tak naprawdę zmieściłaby się na kilku stronach. Szkoła średnia, choć ukierunkowana, to wciąż powtarzanie przedmiotów, które nie przydadzą nam się w przyszłości. Wybieramy klasę matematyczno-fizyczną, bo interesują nas kierunki techniczne, a i tak obok wzorów i algorytmów wciąż na pamięć uczymy się dat z historii. Niektórych z nas może to zniechęcać do dalszej edukacji, a lepsze wykształcenie to przecież perspektywa lepszej pracy. Na naukę nigdy nie jest za późno. Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą szkoły dla dorosłych. Dlaczego warto z nich korzystać, omówimy na przykładzie kierunku technik informatyk.

Praca dla ambitnych i cierpliwych

Boom na naukę w naszym kraju doprowadził do sytuacji, że nawet absolwenci uniwersytetów często lądują przy taśmach produkcyjnych na zachodzie. Przyczyną jest nieodpowiedni bilans kierunków. Na rynku jest przecież niewielkie zapotrzebowanie na kulturoznawców i historyków, a młodzi ludzie i tak decydują się iść w tę stronę. Jeśli chcemy się przekonać, kogo naprawdę szukają dziś pracodawcy, wystarczy wejść na stronę większego portalu z ogłoszeniami pracodawców. Rynek potrzebuje między innymi budowlańców, specjalistów od logistyki i informatyków. Jeśli więc nasza obecna praca nam nie odpowiada, czujemy się w niej niekomfortowo i nie mamy szans na zawodowe spełnienie, warto rozważyć szkołę policealną dla dorosłych w interesującym kierunku. Takim kierunkiem jest właśnie informatyka. Praca informatyka to praca dla osób ambitnych i cierpliwych. Ambicji nie może nam zabraknąć, ponieważ technologie zmieniają się z roku na rok. Kiedyś wystarczyło znać język html, by tworzyć imponujące strony www, dziś potrzebna jest wiedza znacznie szersza – mówi nam przedstawiciel Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 w Warszawie. A co z cierpliwością? No cóż, praca informatyka nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które lubią być w ciągłym (dosłownym) ruchu i trudno im wytrzymać dłużej w jednym miejscu.

Zalety pracy informatyka

Jedną z najważniejszy zalet związanych z pracą informatyka jest rozwojowość branży, o czym już wspomnieliśmy. Informatyka jest potrzebna wszędzie, nie tylko w dużych metropoliach. Informatyk znajdzie pracę nawet w niewielkim miasteczku. Po pierwsze lokalni przedsiębiorcy też potrzebują wsparcia osób znających się na komputerach i świecie Internetu, a po drugie informatyk może również pracować zdalnie. Czy nie byłoby pięknie założyć własną firmę i tworzyć zlecenia dla przeróżnych marek z całego kraju? Młodzi ludzie spędzają mnóstwo czasu w sieci, nie tylko przed komputerami, ale i ze smartfonami w ręku. Nawet na spacerze śledzimy Facebook’a, zaglądamy na pocztę, przeglądamy newsy ze świata show biznesu. I nie zastanawiamy się przy tym specjalnie, kto za tym wszystkim stoi. Przecież ktoś prowadzi te wszystkie fun page, ktoś dodaje nowe wiadomości na portalach, prawda? Informatyk może połączyć przyjemne z pożytecznym. Przebywać w swoim ulubionym świecie Internetu, jednocześnie na tym zarabiając… i to nie mało, kiedy nabierze doświadczenia. Jeśli więc rozważamy pójście do technikum informatycznego dla dorosłych, nie powinniśmy się dłużej wahać.