Szkolenie w pewnych rękach. Jaki powinien być idealny instruktor nauki jazdy?

Szkolenie u dobrego instruktora nauki jazdy to połowa sukcesu. Tylko właściwy specjalista przygotuje nas do egzaminu w sposób sprawny i bezstresowy. Jakie cechy powinien posiadać dobry instruktor? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Znajomość przepisów

Wszelkie zasady bezpiecznej jazdy opierają się na przepisach ruchu drogowego. Nic zatem dziwnego, że instruktor powinien być z nimi zapoznany w sposób co najmniej zadowalający. Ważniejsza od znajomości poszczególnych paragrafów jest jednak umiejętność ich praktycznej interpretacji i przekazania uczestnikom kursu. Instruktor powinien odpowiadać na zadawane pytania w sposób jasny i klarowny. Ma to znaczenie zwłaszcza w trakcie wykładów teoretycznych, które dla wielu osób stanowią pierwszą styczność z zagadnieniami dotyczącymi kierowania pojazdem. Niewłaściwe przyswojenie teorii będzie skutkować problemami na dalszych etapach szkolenia, o zaliczeniu egzaminu nie wspominając.

Właściwa technika jazdy

Dobry instruktor powinien do perfekcji opanować technikę kierowania pojazdem. Wykwalifikowany specjalista jest w stanie wykonać bez problemu wszystkie manewry egzaminacyjne (parkowanie, jazda po łuku, ruszanie na wzniesieniu itd.), a także zaprezentować je kursantowi w trakcie szkolenia praktycznego. W cenie jest również wieloletnie doświadczenie ,,za kółkiem”, choć nie dyskwalifikuje ono młodych, utalentowanych instruktorów. W świetle przepisów, uprawnienia instruktorskie mogą uzyskać osoby, legitymujące się prawem jazdy od co najmniej trzech lat.

Odpowiednie podejście do kursantów

Dobrze, jeżeli instruktor posiada w sobie żyłkę pedagoga. Tylko osoby z powołaniem właściwie zadbają o swoich podopiecznych. Każdy kursant musi być traktowany z należytą uwagą, szacunkiem i empatią – niezależnie od stopnia wiedzy, talentu i ogólnych predyspozycji do prowadzenia samochodu. Wyrozumiały i cierpliwy instruktor w odpowiedni sposób objaśni błędy, nie stresując i nie wpędzając w poczucie winy uczestnika szkolenia. Takie postępowanie buduje dobrą atmosferę i sprawia, że kursanci chętniej uczęszczają na kolejne godziny jazd.

Instruktor na medal – gdzie go szukać?

W dobie wszechobecnych OSK trudno znaleźć jeden, który zagwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług. Instruktorzy bywają różni, a najlepszą metodą ich weryfikacji jest renoma danej szkoły i opinie kursantów. Od dawna, niezmiennie dobrymi rekomendacjami cieszy się Ośrodek Szkolenia Kierowców ,,Alien” w Szczecinie. Kadra instruktorska OSK ,,Alien” gwarantuje naukę na najwyższym poziomie, potwierdzonym wysokim współczynnikiem zdawalności egzaminów państwowych. Planujesz odbycie kursu na prawo jazdy? Ostrożnie rozważ, gdzie się udać. Właściwy wybór to połowa sukcesu!