W jaki sposób można zdobyć uprawnienia do sterowania jachtem

Jacht jest współcześnie nie tylko symbolem luksusu, ale też wolności. Mając jacht i uprawnienia do sterowania nim, możemy oddać się żegludze, oddalając się od codzienności. Odpoczywamy i bawimy się na własnych warunkach. Jak zacząć przygodę z żeglugą jachtową? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o uzyskiwaniu uprawnień do sterowania jachtem.

Kursy jachtowe

Jeżeli osoba, która chce zdobyć uprawnienia na żeglugę jachtową, jest początkująca, powinna udać się na kurs. Kursy są prowadzone w całym kraju, a sezon trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czyli wtedy, kiedy jest jeszcze stosunkowo ciepło i warunki pogodowe sprzyjają przebywaniu na wodzie.

Warto zaznaczyć, że kursy przeprowadzane w porze letniej będą droższe, ale wiążą się z korzystniejszą aurą. Jeżeli szukamy oszczędności, można wybrać się na kurs wiosenny lub jesienny.

Celem kursu jest przygotowanie do egzaminu patentowego, który obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. Możliwe jest także zdanie egzaminu z pominięciem kursu. Koszty kursu obejmują najczęściej także opłatę egzaminacyjną. Jeżeli chcemy zapisać się od razu na egzamin, wpłaty dokonujemy samodzielnie.

Egzaminy patentowe na sterowanie jachtem

Egzaminy są organizowane przez jednostkę prowadzącą kurs i ona także wydaje patent. Jeżeli chcemy pływać po wodach zagranicznych, za dopłatą możemy otrzymać certyfikat ISSA. Jeżeli zatem korzystamy z kursu, jego naturalnym zwieńczeniem jest egzamin.

Jeżeli osoba starająca się o uprawnienia do sterowania jachtem nie potrzebuje przygotowania w postaci kursu, powinna zapisać się bezpośrednio na egzamin. Zapisy prowadzą Polski Związek Żeglarski oraz Polski Związek Motorowodny. Rejestracji można dokonać osobiście w siedzibie lub przez stronę WWW instytucji. Tam też można znaleźć pytania egzaminacyjne. Warto jednak pamiętać, że egzamin ma podwójną formułę, która obejmuje teorię i praktykę.

Na co można liczyć po zdaniu egzaminu? W zasięgu naszej ręki będą zarówno skromne jednostki, jak i luksusowe jachty, takie jak np. te produkowane przez Aquila Yachts.