Praca w Niemczech bez znajomości języka? To możliwe!

Bardzo powszechny stał się pogląd, że bez znajomości języka obcego nie da się znaleźć pracy. Faktycznie, wymagania pracodawców w tej kwestii stają się coraz bardziej restrykcyjne i już na najniższych stanowiskach wymagana jest przynajmniej komunikatywna znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Z drugiej strony jednak nie da się nie zauważyć, że wiele osób z Polski wyjeżdża za granicę – szczególnie do naszych zachodnich sąsiadów – w poszukiwaniu zarobku, często nie umiejąc nawet powiedzieć słowa w języku obowiązującym w kraju, do którego się udają.

Praca za granicą bez języka

Jednym z najczęściej wybieranych krajów, do którego emigrują szukający pracy Polacy, są Niemcy. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2015 przebywało tam ponad 655 tys. Polaków, czyli prawie 31% wszystkich emigrantów. Liczba ta jest o blisko 7% wyższa, niż w roku poprzednim. Na jakie prace mogą liczyć Polacy nie znający języka?

Nie powinniśmy mieć złudzeń, że nie posiadając przynajmniej podstawowych kwalifikacji językowych nie znajdziemy w Niemczech pracy na stanowisku za biurkiem – wyjaśnia przedstawiciel agencji pracy D&D Personal – Możemy jednak liczyć na pracę w sektorze rolnictwa, budownictwa lub produkcji przemysłowej. W tych branżach pracy jest bardzo dużo i chętnie przyjmowane są nowe osoby, bez względu na ich znajomość języka lub jej brak.

Czy taka praca się opłaca?

Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby zatrudnione w sektorze produkcji przemysłowej i budownictwa. Średnia pensja murarza, zbrojarza czy montera wynosi niemal 2500 euro brutto, co przy obecnym kursie euro na wysokości 4,2 złotego daje 10500 złotych brutto. To kilkukrotnie więcej niż na podobnym stanowisku w Polsce. Gorzej płatne są prace w sektorze rolnictwa i sadownictwa – osoby w nich zatrudnione mogą liczyć na pensję na poziomie 1900-2000 euro miesięcznie. Praca ta zazwyczaj polega na zbieraniu plonów.

Co dalej?

Choć pracę za granicą znajdziemy nawet bez znajomości lokalnego języka, dobrze jest mieć świadomość, że nie są to zajęcia, które będziemy mogli wykonywać przez dłuższy okres czasu. Czy tego chcemy czy nie, język jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jeśli nie opanujemy go, nie będziemy mieli nawet najmniejszych szans na zmianę pracy na bardziej dochodową (2500 euro brzmi imponująco, jednak należy mieć świadomość, że w krajach takich jak Niemcy jest to stosunkowo niska pensja). Jeśli myślimy o pozostaniu za granicą dłużej, powinniśmy rozważyć możliwość dokształcenia się – w przeciwnym wypadku pracę taką jak przedstawione wyżej traktujmy przede wszystkim jako zatrudnienie krótkoterminowe.