Co obejmują kursy na prawo jazdy kat. B

Kurs na prawo jazdy kat. B jest niezbędnym etapem, który musi ukończyć każdy kandydat na kierowcę przed przystąpieniem do państwowego egzaminu, potwierdzającego jego kwalifikacje do prowadzenia samochodu. Oto jak przebieg kurs i co obejmuje.

Wybór szkoły

Każdy kandydat na kierowcę może wybrać dowolny ośrodek znajdujący się na terenie Polski, niezależnie od miejsca swego zameldowania – kurs w każdym z ośrodków przebiega tak samo. Warto jednak przed jego rozpoczęciem sprawdzić, czy wybrana szkoła funkcjonuje legalnie, jakimi samochodami dysponuje oraz w jakich warunkach odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne (sala wykładowa oraz plac manewrowy). Warto wybierać szkoły dysponujące długim stażem w branży – jedną z najstarszych na polskim rynku jest lubelska Szkoła Nauki Jazdy Polskiego Związku Motorowego, działająca już od ponad 60 lat. Przed rozpoczęciem kursu każdy kandydat powinien zyskać orzeczenie lekarskie stwierdzającego jego zdolność do prowadzenia auta oraz mieć wyrobiony numer PKK (profil kandydata na kierowcę).

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. B?

Nauka jazdy samochodem podzielona jest na dwie części – teoretyczną i praktyczną, czyli jazdy samochodem. Dopiero po ukończeniu pierwszej kursant może przystąpić do jazd. Szkolenie teoretyczne składa się z 30 godzin lekcyjnych (45 minut każda), w czasie których instruktor przeprowadza wykłady poświęcone różnym istotnym zagadnieniom, m.in. zasadom ruchu drogowego, przepisom drogowym, pierwszej pomocy etc. Większość szkół wyposaża swoich kursantów w podręczniki oraz inne materiały dydaktyczne. Po ukończeniu zajęć teoretycznych z wiedzą na temat przepisów i zachowania na drodze kursant przystępuje do zajęć praktycznych, które rozłożone są na 30 godzin zegarowych. Obejmują one jazdę po placu manewrowym, na którym ćwiczona jest jazda po łuku oraz ruszanie pod górę, a także jazda po mieście w różnych warunkach. Kursant w czasie jazd uczy się między innymi parkowania, wyprzedzania, jazdy na rondzie oraz innych manewrów drogowych, a ponadto utrwala sobie wiadomości uzyskane na zajęciach teoretycznych. Po ukończeniu części praktycznej kursant przystępuje do egzaminu wewnętrznego, sprawdzającego kompetencje kandydata. Nie jest on zobowiązujący, jednak pozwala sprawdzić, z czym kandydat na kierowcę ma jeszcze problemy przed przystąpieniem do prawdziwego egzaminu. W razie konieczności możliwe jest odbycie jazd doszkalających.

Ile czasu trwa kurs?

Zazwyczaj kurs kończy się po około 1,5 miesiąca od rozpoczęcia, jednak w praktyce czas ten zależy od samego kursanta, bo to właśnie on decyduje kiedy ma możliwość odbycia kolejnych jazd. Zazwyczaj jedne zajęcia praktycznie trwają 2 godziny w ciągu dnia, a zatem część praktyczną można ukończyć już po 15 dniach.