Jak nauczyć się posługiwać językiem obcym w mowie?

Znajomość języków obcych niegdyś nie była koniecznością. W dzisiejszych czasach wszystko się zmieniło. Nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym, w szczególności umiejętność prowadzenia konwersacji w obcym języku jest zdolnością nie do przecenienia. Dlaczego? Coraz częściej podróżujemy za granicę, a żeby móc bez strachu zwiedzać nawet odległe kraje, biegłość w języku angielskim jest nam niezbędna. W jaki sposób można nauczyć się posługiwać się językiem obcym w mowie?

Nauka języka obcego przez rozmowę

Dzisiaj znalezienie nauczyciela języka obcego nie powinno sprawić trudności nawet, jeżeli mieszkamy w mniejszej miejscowości.

Szkoły językowe proponują wiele metod nauki, a jedną z przynoszących wyjątkowo dobre rezultaty, jest nauka przez rozmowę – mówi nasz rozmówca ze Szkoły języków obcych LEVEL.

Konwersacje w grupie albo na zajęciach indywidualnych bardzo szybko przynoszą efekty. Przede wszystkim pomagają przełamać barierę w mówieniu. Czasami, nawet kiedy znamy wiele słów i potrafimy łączyć je w spójne zdania – czujemy blokadę przed jakąkolwiek próbą odezwania się w języku innym niż polski. Próby rozmów z innymi osobami z grupy albo z profesjonalnym lektorem powoli przełamują w nas tego rodzaju lęk i zwiększają poczucie naszego komfortu. Co za tym idzie, przestaniemy bać się odzywać, zarówno w formalnych, jak i nieformalnych sytuacjach. Dodatkowo szybko będziemy przyswajać nowe zwroty, a nasze umiejętności prowadzenia konwersacji w obcym języku będą wzrastać z dnia na dzień.

Zajęcia indywidualne czy w grupie?

Jeśli chcemy uczestniczyć w tego rodzaju konwersacjach, powinniśmy zadecydować czy będą to zajęcia w grupie, czy jednak lekcje indywidualne. Jeżeli czujemy wyjątkowo silny opór przed rozmowami, możemy zacząć od zajęć indywidualnych. Będziemy mogli ustalić własne tempo nauki i nie będziemy czuć skrępowania. Kiedy uznamy, że jesteśmy gotowi na rozmowy z innymi osobami, możemy zapisać się na lekcje grupowe. Poćwiczymy konwersacje z różnymi ludźmi, co również może być sposobem na pokonanie naszej nieśmiałości. Z czasem nie będzie dla nas problemem porozmawianie na wakacjach z przypadkową osobą spotkaną na ulicy.

Systematyczność to podstawa

Bez względu na to, jaką metodę nauki wybierzemy, najważniejsza jest nasza systematyczność. Nie możemy raz na dwa tygodnie iść na zajęcia z native speakerem licząc, że zauważymy jakiekolwiek efekty. Umiejętność posługiwania się językiem obcym w mowie wymaga naszej systematyczności. Powinniśmy ćwiczyć przy każdej nadarzającej się okazji, aby przyswajać nowe słówka i przełamywać swoje opory.