Kryteria wyboru kursów językowych

Kursy językowe to idealny pomysł dla osób, które mają dużo wolnego czasu i chcą nabyć nowe umiejętności. Na rynku jest jednak wiele szkół językowych, dlatego ciężko jest wybrać odpowiedni kurs. Wybór ten musi być pokierowany wieloma czynnikami, a przede wszystkim własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Trzeba także zadbać o to, aby zweryfikować kompetencje wybranej instytucji. Czym jeszcze kierować się, wybierając odpowiedni kurs językowy?

Przede wszystkim określ własny cel

Najważniejszym elementem nauki jest to, aby działać według ściśle określonego planu i kierować się w stronę wybranego celu. W nauce języka obcego można mieć różną motywację, na przykład chęć porozumiewania się płynnie z zagranicznymi znajomymi, oglądanie filmów w oryginale lub zdobycie wymarzonej pracy. Bardzo dobrym motywatorem może być chęć uzyskania certyfikatu, który potwierdza zdobyte umiejętności i pozwoli uzyskać wyższe kwalifikacje zawodowe.

W szkołach językowych dostępne są różne pomoce dydaktyczne: od podręczników po aplikacje. Pomoce muszą być dostosowane do poziomu i umiejętności kursanta. Niezależnie od wykorzystywanych metod, najważniejszy będzie kontakt z językiem, dlatego uczeń musi próbować wykorzystywać możliwości do trenowania umiejętności, nie tylko na kursie językowym.

Weryfikacja szkoły językowej

Przy wyborze szkoły językowej, warto sprawdzić jej referencje. Najlepszym znakiem jakości jest certyfikat Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE oraz europejski znak jakości stowarzyszenia EAQUALS.

Jeśli instytucja posiada którykolwiek z tych certyfikatów, można mieć pewność, że wyróżnia się wysokimi standardami i jakością nauczania. Istotna w ocenie efektywności szkoły jest także zdawalność certyfikatów językowych przez kursantów.

Według nauczyciela z Jagiellońskiego Centrum Językowego:

W wyborze odpowiedniej szkoły duże znaczenie ma grono pedagogiczne. Najlepiej, jeśli nauczyciele posiadają kierunkowe wykształcenie wyższe i przygotowanie metodyczne. Oprócz dyplomów istotne będzie także doświadczenie, osobowość i kreatywność nauczyciela.

W niektórych szkołach istnieje możliwość skorzystania z próbnej lekcji. Dzięki temu można przekonać się, jaki poziom naukowy reprezentuje szkoła i upewnić się, że proponowany program nauczania i grupa językowa nam odpowiada.

Najlepsze efekty można osiągnąć, kiedy pracuje się w jednorodnych grupach. Podczas próbnej lekcji można także ocenić, czy sposób prowadzenia zajęć przez lektora i jego podejście do uczniów są odpowiednie do preferencji kursanta.

śr. ocena 0 / głosów 0