Konwojowanie i inkaso, czyli kilka słów o bezpiecznym transporcie gotówki

Konwojowanie gotówki i cennych przedmiotów to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które wymaga zaangażowania wykwalifikowanych pracowników dysponujących odpowiednim sprzętem obrony osobistej. Konwojenci są wykorzystywani w różnych branżach, główną z nich jest bankowość i usługi pocztowe, ale to nie jedyne dziedziny, w których pomoc profesjonalnych ochroniarzy jest niezbędna.

Instytucje, które z racji swojej działalności, muszą przewozić znaczną ilość pieniędzy w gotówce, najczęściej korzystają z usług firm ochroniarskich oferującej konwój i inkaso. Dzięki temu, bezpieczne dotarcie pieniędzy do celu przebiega szybko i sprawnie. A jak wygląda konwój cennych przedmiotów i gdzie się go stosuje?

Jak wygląda konwój gotówki?

W profesjonalnych firmach z branży security, takich jak Pogoń Ochrona, przewóz cennych przedmiotów i gotówki odbywa się według dwóch głównych sposobów. Pierwszym z nim jest konwojowanie. Polega ono na przewozie pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy razem z osobą, która za nie odpowiada. Może być to na przykład kasjerka bankowa. Konwojenci zapewniają bezpieczny transport, a osoba upoważniona odpowiada za nienaruszalność cennych przedmiotów.

Drugim sposobem, który jest bardzie popularny ze względu na uproszczenie wielu kwestii, jest inkaso. Ten sposób konwoju polega na pobraniu przez konwojentów gotówki za pokwitowaniem i przewiezienie jej w wyznaczone miejsce, gdzie jest przekazywana. Przeważnie odbiór jest potwierdzany przez upoważnionego pracownika instytucji przyjmującej pieniądze, jednak czasami gotówka jest umieszczana w tak zwanej wrzutni nocnej. Jest to miejsce działające bezobsługowo, dlatego taki rodzaj konwoju nie wymaga angażowania dodatkowych pracowników. Gotówka z wrzutni jest przez nich pobierana dopiero w kolejnym dniu roboczym.

Konwojenci są wyposażeni w specjalnie przystosowane pojazdy, które często są zabezpieczone, na przykłads za pomocą kuloodpornych szyb lub zainstalowanych sejfów i skrytek. Ochroniarze mają przy sobie broń maszynową lub kulową krótką, noszą również kamizelki kuloodporne. Konwój gotówki wymaga zastosowania najwyższych środków ochrony osobistej. Bardzo ważne jest też odpowiednie przeszkolenie pracowników.

Kto korzysta z konwoju i inkaso?

Ta metoda przekazywania gotówki jest najczęściej używana przez banki, placówki pocztowe i inne instytucje obracające duża ilością gotówki. Rzadko jest wykorzystywana przez klientów prywatnych czy małych przedsiębiorców, ponieważ większość transakcji jest obecnie wykonywana bezgotówkowo.

Transport gotówki przez prywatne firmy jest określany przepisami, dlatego jeśli staniesz przed koniecznością przewiezienia większej ilości pieniędzy, powinieneś się z zorientować, jak zrobić to zgodnie z prawem.

śr. ocena 5 / głosów 5