Jak przedszkole wspiera rozwój dzieci?

Gdy zostajemy rodzicami, nasz życie zmienia się diametralnie. Robimy wszystko, aby nasze dziecko rosło zdrowe i szczęśliwe. Chcemy wychować je na samodzielnego młodego człowieka, któremu nie straszna będzie dorosłość i walka o własne marzenia. I często kiełkuje w nas przekonanie, że nikt nie da naszemu maluchowi tego, co my możemy mu zapewnić. To prawda, jednak nie możemy zapominać, że inni również mogą wnieść do życia naszego dziecka coś wartościowego.

przedszkole

Kontakt z rówieśnikami

Jako rodzice uczymy naszą pociechę pierwszych słów i emocji. Pomagamy w stawianiu pierwszych kroków i pokazujemy, że jedzenie łyżeczką jest fajne. Jednak sami nie jesteśmy w stanie nauczyć dziecka zawierania przyjaźni oraz odnajdywania się w grupie. Do tego są nam potrzebne inne dzieci. Zapewnienie malcowi kontaktu z kolegami i koleżankami, czy to na podwórku, czy w przedszkolu sprawia, że nabiera ono pewności siebie i pokonuje pierwsze problemy komunikacyjne.

Nauka empatii

Doskonałym wsparciem jest też przedszkole z oddziałami integracyjnymi. W takim przedszkolu zdrowe dzieci uczą się, jak udzielać wsparcia swoim niepełnosprawnym kolegom. Jest to bardzo ważna lekcja tolerancji i empatii. Z kolei, jeśli nasze dziecko cierpi np. z powodu zaburzeń rozwoju, kontakt ze zdrowymi dziećmi zapobiegnie społecznej izolacji, zmotywuje pociechę do nauki, pozwoli nawiązać przyjaźnie.

Odpowiedzialność za dziecko

Przedszkole może wspierać rozwój dziecka: przez kontakt z innymi dziećmi, naukę postaw, pomoc doświadczonej kadry, wprowadzanie pierwszych obowiązków. Niezwykle istotna jest współpraca rodziców, opiekunów i przedszkola, dzięki której działania obu stron będą się zazębiać i dziecko poczuje się bezpiecznie i otrzymując najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Nie musimy obawiać się pójścia naszego malucha do przedszkola. W takich placówkach, np. Niepubliczne Przedszkole Katowice „Akademia Mądrych Sówek”, pracują doświadczeni nauczyciele, którzy biorą odpowiedzialność za dziecko poświęcając mu swoją uwagę i przekazując całą swoją wiedzę.